صفحه اول ثبت نام جستجو اعضاي سايت از ديگر سايت ها بانك اطلاعات معلم ها تماس با ما
سوالات امتحان نهایی عربی 3 ، سوالات امتحان نهایی حسابان سوم ریاضی ، سوالات امتحان نهایی جبر و احتمال ، سوالات امتحان نهایی جبر و احتمال ، سوالات امتحان نهایی فیزیک 3 ، سوالات امتحان نهایی هندسه 2 ، سوالات امتحان نهایی انگلیسی 3 ، سوالات امتحان نهایی دین و زندگی 3 ، سوالات امتحان نهایی شیمی 3 ، سوالات امتحان نهایی زیست شناسی 2 ، سوالات امتحان نهایی زبان فارسی 3 سوم دبیرستان ، سوالات امتحان نهایی ادبیات فارسی 3، سوالات امتحان نهایی ریاضی 3 سوم تجربی ، سوالات امتحان نهایی زمین شناسی ، سوالات امتحان نهایی تاریخ ایران و جهان سوم انسانی ، سوالات امتحان نهایی جغرافی 2 سوم انسانی ، سوالات امتحان نهایی جامعه شناسی 2 سوم انسانی ، سوالات امتحان نهایی آرایه های ادبی ، سوالات امتحان نهایی فلسفه و منطق ، سوالات امتحان نهایی سوم راهنمایی : قرآن ، املا و انشا ، دینی ، علوم سوم راهنمایی ، جغرافیا ، آمادگی دفاعی ، اجتماعی ، تاریخ ، حرفه و فن ، عربی ، انگلیسی و ریاضی کلاس سوم راهنمایی // نمونه سوال امتحانی کلاس اول دبیرستان : ریاضی 1 ، دین و زندگی 1 , انگلیسی 1 ، شیمی 1 ، اجتماعی 1 ، زبان فارسی 1 ، علوم زیستی و بهداشت ، فیزیک 1 ، عربی 1 ، ادبیات فارسی 1 // سوالات امتحانی کلاس دوم دبیرستان رشته ریاضی و تجربی : ریاضی 2 ، شیمی 2 ، فیزیک 2 ، هندسه 1 ، عربی 2 ، آمادگی دفاعی ؛ زیست شناسی 1 // سوالات امتحانی پیش دانشگاهی رشته ریاضی تجربی انسانی :ریاضیات گسسته ، هندسه تحلیلی و جبر خطی ، حساب و دیفرانسیل و انتگرال ، شیمی پیش دانشگاهی ، فیزیک پیش دانشگاهی ، معارف اسلامی ، زیست شناسی پیش دانشگاهی تجربی ، علوم زمین ، ریاضیات عمومی پیش دانشگاهی زبان فارسی و ادبیات فارسی پیش دانشگاهی
  ورود به سايت
نام كاربري
رمز ورود
       
عضويت ويژه
عضويت عادي
رمز عبور را فراموش كرده ام
  جدید ترین اخبار بورس و بیمه
  اخبار علمی
صفحه اول -- كلاس مجازی -- دوم راهنمايي
چاپ اين صفحه   افزودن به علاقه مندي ها   لينك rss   ايجادكلاس مجازي شخصي
آموزش درس به درس تعليمات ديني دوم راهنمايي

فرهنگ اسلامي وتعليمات ديني سال دوم راهنمايي


بخش اول – درس اول
از مشاهده نظم و هماهنگي چه مي فهميم؟

يک مجموعه منظم ، هدفدار است و اجزاي آن به گونه اي ساخته و پرداخته شده اند که دستيابي به هدف را ممکن مي سازند. مجموعه اي را منظم مي نامند که اجزاي آن با هماهنگي کامل و همکاري با يک ديگر هدف نهايي آن مجموعه را تأمين نمايد.
يک مجموعه منظم هر چيزي جاي مخصوصي دارد و در رابطه خود با ساير اعضاي مجموعه ، کار مشخصي را انجام مي دهد و اگر در جاي مخصوص خود نباشد، کار مجموعه ناقص و ناتمام خواهد ماند. مجموعه منظم، اجزاي مختلف آن به گونه اي حساب شده به هم مربوط هستند و هريک براي انجام کاري خاص، در اندازه معين و از جنس مشخص ساخته شده اند. به مجموعه 1 و 2 توجه کنيد. در مجموعه شماره 1، با وجود اينکه مجموعه اي انتخاب شده است ( از نظر نوع و جنس و شکل و اندازه) خود به سازنده دانا و توانا نياز دارد تا آن را به صورت يک مجموعه ي هدف دار درآورد.
دو تصوير شماره 1 و 2 ، در ص 3
براي آشنايي بيشتر با قدرت و آگاهي، دانايي و توانايي آفريدگار ، مي بايد به نظم شگرف و حيرت آوري که در اين جهان پهناور حکمفرماست، بنگريم و در آن بينديشيم.تعريف

مجموعه ي منظم، مجموعه اي است داراي اجزاي مختلف؛ که هر جزء آن شکل ، جنس ، اندازه و جاي مخصوصي داشته و داراي ارتباطي خاص با ديگر اجزاء مجموعه باشد. بطوري که تمام اجزاء داراي يک هدف است .درس اول – جهان آفرينش :

حجم خورشيد در حدود يک ميليون برابر زمين است. سطح اين کره بزرگ و آتشين شش هزار درجه سانتي گراد حرارت دارد. اما چون در فاصله مناسبي نسبت به زمين قرار گرفته است، تنها به اندازه لازم به کره زمين نور و گرما مي رساند.
اگر فاصله ي خورشيد تا زمين به اين اندازه نبود، هيج موجود جانداري نمي توانست بر روي زمين زندگي کند. زيرا حرارت خورشيد همه ي موجودات را مي سوزانيد و از بين مي برد. پيداست که اين فاصله و ارتباط با آگاهي و حساب دقيق و مشخص پيش بيني شده است.
هرعقل سليمي با مشاهده چنين محاسبه و ارتباط دقيقي با خود مي انديشد که : نظم دقيق و ارتباط پيوستگي و هماهنگي اين مجموعه عظيم نشان دهنده عظمت و قدرت آگاهي برتر خالق آن است که توانسته موجودهاي جهان را چنين بيافريند و اداره کند و نيازمندي هاي هر يک را با آگاهي و بصيرت پيش بيني نمايد و در اختيارآنان قرار دهد و براي هريک راهي و هدفي معين در نظر گيرد.
اين خالق آگاه و توانا خداست، که نعمت را براي ما آفريده است تا با کوشش و همکاري، زمين را آباد سازيم و با تحصيل علم از اسرار و شگفتي هاي جهان پرده برداريم و به آيه هاي عظمت خالق و پروردگار خود بنگريم و با او به مناجات و راز و نياز بپردازيم.سه نکته مهم درس:

1 – بايد به پديده هاي جهان آفرينش نگريست، درباره آنها انديشيد. نظم ، ارتباط و هماهنگي اجزاي بي شمار آن را دريافت و پرسيد: «چه کسي اين جهان را آفريده است و اداره مي کند»؟
2 – مجموعه بزرگ و منظم جهان آفرينش گواه روشني است بر اين که : «خالقي عليم و قدير آن را آفريده و اداره مي کند و آن خالق تنها خداست».
3 – خداي آگاه و توانا که جهان را آفريده ، براي رشد و سعادت بنده هاي خود وظايفي معين فرموده است. مهمترين اين وظايف عبارتند از :
الف) به آيه هاي عظمت و قدرت پروردگار بنگريم و بينديشيم.
ب) با کسب علم از اسرار و شگفتي هاي جهاني پرده برداريم.
پ) خدا را بپرستيم و به راز و نياز و مناجات با او بپردازيم.
ت) با تلاش وهمکاري زمين را آباد سازيم و عدل و داد را گسترش دهيم.
ث) احکام ديني را که براي ما تعيين فرموده است، انجام دهيم.بينديشيد و پاسخ دهيد:
1 – مجموعهِ منظم چه تفاوتي با مجموعهِ نامنظم دارد؟

در مجموعه منظم هر عضوي در جاي مخصوص خود قرار دارد و کار مشخصي را در ارتباط با ساير اعضاي مجموعه انجام مي دهد. اين مجموعه منظم، هدفدار است. اما در مجموعه ِ نامنظم چنين ارتباط و هماهنگي در بين اعضا يافت نمي شود.2 – باتوجه به مطالبي که در اين درس آموختيد، نظم و هماهنگي جهان آفرينش را توضيح دهيد؟ از اين ارتباط و هماهنگي چه مي فهميد؟

اين نظم و هماهنگي دقيق، گواه روشني است که خالقي عليم و قدر آن را آفريده و اداره مي کند و آن خالق خداست.3 – خداي مهربان و آگاه و توانا در برابر نعمت هاي بي شماري که به ما ارزاني كرده ، چه وظايفي را نيز معين کرده است؛ اين وظايف عبارتند از :

الف- به آيه هاي عظمت و قدرت پروردگار بنگريم و بينديشيم.
ب- با تحصيل علم و دانش از اسرار شگفتي هاي جهان پرده برداريم.
ج – به پرستش ، راز و نياز و مناجات با او بپردازيم.
د- با تلاش و تعاون زمين را آباد سازيم و عدل و داد گسترش دهيم
ه – احکام ديني را که تعيين نموده است انجام دهيم .بخش دوم – معاد يا بازگشت به جهان آخرت و رجوع به سوي خدا
درس دوم – تصويري از قيامت :

براي درک بهترعظمت حوادث آخرت و قيامت مي توان به قرآن کريم رجوع کرد و به تصوير مناظر شگفت انگيز قيامت ، از دريچه آيات قرآن نگريست. اينها فقط اشاره هايي سربسته و کوتاه است جهت درك روزي سخت و فراتر از سخن و ادراک كه در پيش است و مي بايست خود را با ايمان و تقوا و عمل صالح پرورش داد تا آن روزآسان شود و بتوان به بهشت پر نعمت پروردگار راه يافت.برزخ و قيامت :

هنگامي که فرد گنه کار از اين جهان مي رود؛ رنج وعذاب خويش را در برزخ مشاهده مي کند مي گويد:
«خدايا مرا به دنيا بازگردان تا اعمال صالح انجام دهم و گذشتهِ خود را جبران کنم. او تقاضا مي کند ولي هرگز به دنيا باز نمي گردد و تا قيامت و روز برانگيخته شدن در عذاب و ناراحتي خواهد بود»
آنچه که از آيات قرآن راجع به قيامت بدست مي آيد بطور خلاصه اين است که در قيامت کنوني جهان آفرينش دگرگون مي شود. خورشيد تاريک و بي نور، ماه خاموش و بي فروغ مي گردد ... اين ها همه اشاره هايي کوتاه و گذراست به صحنه عظيم قيامت که عظمت واقعي آن را هم اکنون مي توان تصور کرد و تنها از اين اشاره هاي قرآني مي توان دريافت هنگامي سختي در پيش است و با يد خود را از هول و هراس اين هنگامهِ سخت با ايمان؛ عمل صالح و تقوا در پناه لطف خدا در امان داشت.سه نکته مهم درس :

1 – در مسير حرکت به جهان آخرت گردونه هاي سختي در پيش است که مي بايد با زاد و توشهِ ايمان، تقوا و عمل صالح به سلامت از آن ها گذشت و در بهشت به نيکوکاران پيوست.
2- در قيامت ، نظام کنوني جهان آفرينش دگرگون مي شود. واقعيت عظيم جهان آخرت و حوادث قيامت را آن طور که هست ، هرگز نمي توان تصور کرد. همه آن چه در اين باره گفته مي شود يا نوشته شده است، تنها اشاره هايي به واقعيت جهان آخرت است.
3 – از هول و هراس قيامت با کمک ايمان ، عمل صالح و تقوا، در پناه لطف خدا مي توان در امان بود.
آيه اي از قرآن کريم:
روزي که زمين به غيرزمين تبديل شود و آسمان ها نيز و همگان در پيشگاه خداي يگانه پيروز حاضر شوند.
سوره ابراهيم ، آيه 48بينديشيد و پاسخ دهيد: درس 2 :
1 – اميرالمؤمنين علي بن ابيطالب (ع) براي اصحاب خود در مورد بازگشت به اين جهان، چه فرمودند؟

اميرمؤمنان حضرت علي(ع) مي فرمايند: «چنين بينديش که خبر انتقال تو به جهان آخرت تحقق يافته و تو طعم مرگ را چشيده اي و دوباره به اين جهان بازگشته اي که اعمال صالح انجام دهي. حال چه مي کني؟ آيا با سرعت و دقت براي حيات واقعي خويش زاد و توشه اي فراهم مي آوري؟ آيا براي منزل جاوداني آخرت خويش ،چيزي پيش مي فرستي؟»2 – هنگامي که فرد گنه کار به جهان برزخ مي رود و رنج و عذاب کارهاي خويش را مي بينيد، چه آرزويي مي کند؟

مي گويد: «خدايا مرا به دنيا بازگردان تا عمل صالح انجام دهم و گذشته تباه خود را جبران نمايم. او تقاضا مي کند ولي هرگز به دنيا باز نمي گردد و تا روز قيامت ، روز حساب و روز مبعث در عذاب و ناراحتي خواهد بود.3 – در قرآن کريم، قيامت با چه ويژگي هايي تصوير شده است؟

به هنگام قيامت خورشيد تاريک و درهم پيچيده مي شود. ستارگان بي نور شده ،. کوه ها به حرکت و لرزه مي افتند و شترهاي آبستن، بي ساربان مي مانند. وحوش محشور مي شوند، درياها سوزان و شعله خيز مي گردند آسمان شکافته، ستارگان پراکنده و گورها زير و رو مي شوند.4- اميرالمؤمنين علي (ع) چه چيزهايي را به عنوان توشه سفر آخرت معرفي مي فرمايند؟

کار خير، عمل صالح، دستگيري و کمک، دعا و عبادت توشه سفر آخرت مؤمنين است.

درس سوم
نامه ِعمل

اعمال نيک و اخلاق خوب، انسان را با صفا و نوراني مي سازد و در نفس انسان ، آثار نيكويي برجا مي گذارد که تا قيامت باقي و ثابت خواهند ماند. انسان نيكوكار جهت نزديك شدن به خدا، براي رضا و محبت او تلاش مي كند. وي همواره به ياد خداست و با او انس و الفت دارد. چنين مؤمني با اخلاق پسنديده و عمل صالح روح خود را پرورش مي دهد. خدايي كه مركز كمال و قدرت و سرچشمه همه زيبايي ها و پاكي ها ست.
هستند كساني كه بر خلاف انسان هاي نيكوكار ، عقايد غلط و باطل و اخلاق زشت و کردار ناشايست، در نفس پاک و حساس انسان اثر مي گذارند و روان و نفس را تاريک و آلوده مي سازند و موجب افسردگي مي شوند. انسان بي دين و بدکردار از ياد خدا غافل و سرگرم كارهاي دنيا مي شود. از خدا دل مي برد و به دنيا و لذت هاي حيواني ، دل مي بندد و چنين انساني از صراط مستقيم و نوراني تکامل دور مي شود. اسير خواسته هاي حيواني خويش مي گردد و گوهر انسانيت را از دست مي دهد.
آري تمام اعمال انسان، چه خوب و چه بد؛ در روان نفس و کارنامه عمل وي ثبت و ضبط مي شود. فرشتگان که شب و روز مراقب انسان هستند همه ِاعمال و رفتار او را مي نويسند و خدا بالاتر از آنان ناظر و شاهد رفتار انسان هاست. در قيامت که انسان براي حساب برانگيخته مي شود، حقيقت وجود او آشکار مي گردد. هر انساني نامه ي عمل خويش را گشوده و آشکارا دريافت مي کند و در آن به دقت مي نگرد و همهِ ي اعمال گذشته را يک باره در برابر خويش حاضر مي بيند.
کساني که نامهِ عمل به دست راست آنان داده مي شود، در بهشتي عالي زندگي خواهند کرد و به اصحاب يمين معروفند. اما کساني که نامهِ عمل به دست چپ آنان داده مي شود، در غل و زنجير کشيده شده و به دوزخ افکنده مي شوند. اين افراد جزء اصحاب شمال هستند.سه نکته مهم درس:

1- اعتقادها و اخلاق و انسان ها ما به چند شکل ثبت و ضبط مي شوند:
الف – نفس و روح انسان واقعيت آن ها را در خود نگه داري مي کند.
ب – فرشتگان پروردگار آن ها را ثبت و ضبط مي کنند.
پ – خدا بالاتر از همه شاهد و ناظر رفتار انسان هاست.
2 – بعد از مرگ و انتقال به جهان آخرت، باطن و ذات و حقيقت وجود انسان آشکار مي شود و انسان همهِ اعمال خود را حاضر مي بيند.
3 – انسان نيکوکار با ديدن نامه ي عمل خود خشنود مي شود و انسان بدکردار از ديدن نامهِ عمل خود ناراحت و غمگين مي گردد.بينديشيد و پاسخ دهيد درس 3 :
1 – اعمال نيک و اخلاق خوب چه آثار باقي و ثابتي را در نفس انسان بر جاي مي گذارند؟

اعمال نيک و اخلاق خوب، انسان را با صفا و نوراني و مسرور مي سازد و آثار زيبا و شادي آفريني در نفس انسان برجاي مي گذارد که باقي و ثابت خواهند ماند.2 – اخلاق زشت و کردار ناشايست چه آثاري در نفس انسان به جاي مي گذارند؟

اخلاق زشت و کردار ناشايست در نفس پاک و حساس انسان اثر گذاراست و روان و نفس انسان را تاريک و آلوده مي سازند.3 – پيشوايان معصوم ، اثر پذيري نفس انسان را توصيف کرده اند؟ اين اثر پذيري را به طور خلاصه توضيح دهيد؟

نفس هر انساني چون لوح پاک و سفيدي است که کارهاي نيکو آن را مي پروراند و نوراني و زيباتر مي كنند و برعکس کارهاي زشت و گناه همچون لکه هاي تاريک و سياهي صفحه نفس را آلوده و پليد مي سازند.4 – ثبت و ضبط اعمال را در وجود انسان، بوسيله ِ فرشتگان و خداي متعال توضيح دهيد؟

فرشتگان پروردگار، همه اعمال ما را ثبت و ضبط مي کنند و فوق و وراي آنان خدا ناظر و شاهد رفتار انسان ها ست.5 – اصحاب يمين به چه کساني گفته مي شود؟

به افرادي مي گويند که در قيامت نامهِ عمل، در دست راست آنان گذاشته مي شود.6 – اصحاب شمال به چه کساني گفته مي شود؟

به کساني که در قيامت نامهِ عمل آنان به دست چپ داده مي شود.بخش سوم – نبوت و پيامبري
درس چهارم – نياز انسان به پيامبران:

نکتهِ بسيار مهم ، آن است که انسان در پي اين زندگي، حيات ديگري نيز دارد و علاوه بر امروز فردايي نيز در پيش است. او پس از اين جهان به دنياي ابدي آخرت وارد مي شود و در آن جهان به زندگي خويش ادامه مي دهد. انسان مي بايست، فردا در آن جهان حاصل كشت امروز خود را درو كند. انسان در جهان آخرت يا اهل سعادت و رستگاري يا اهل شقاوت بدبختي است. سعادت و شقاوت انسان در جهان آخرت، از اعمال او در اين جهان مايه مي گيرد و اين دنيا مزرعه ِ آخرت است. انسان در اين جهان هرچه در مزرعه نفس خويش بکارد، در جهان آخرت درو خواهد کرد.
انسان براي زندگي و اعمال خود به برنامه اي دقيق و جامع نياز دارد. برنامه ايي جامع است که در آن سهم مصالح دنيا رعايت و نيز مصالح آخرت شده باشد.از سويي ديگر هم جانب جسم در آن رعايت شده و هم جانب نفس و جان انسان با عمر کوتاه و انديشه و عقل محدود خود نمي تواند برنامه سعادت و تکامل اخروي و نفساني خويش را تنظيم کند. پس تنها خداي جهان آفرين است كه مي تواند اين برنامه ريزي را انجام دهد. اوست که انسان و جهان را آفريده و از اسرار آن ها آگاه است و عوامل سعادت و شقاوت انسان را در هر دو جهان به خوبي مي شناسد.
اين همان برنامهِ زندگي مادي و معنوي ، دنيوي و اخروي انسانهاست که خدا بوسيله ِ پيامبران که راهنما و راه شناس هستند، براي انسان ها فرستاده است.
پيامبران ممتاز انسان هاي ممتاز و برگزيده اي هستند که با پروردگار جهان در ارتباط اند و برنامه هاي حيات بخش الهي را مي شنوند و در اختيار انسان ها قرار مي دهند تا آنان را هدايت کنند.سه نکته مهم درس:

1- انسان طالب سعادت است و براي تأمين اين هدف به برنامه اي دقيق و جامع نياز دارد.
2- انسان در پي اين زندگي، حيات ديگري نيز در جهان آخرت دارد. در آن جهان نيز مي خواهد در امنيت و سعادت باشد. او براي تأمين اين هدف هم برنامه مي خواهد.
3- خداي جهان آفرين که از اسرار آفرينش انسان بطور كامل آگاه است، برنامه هاي تکامل و سعادت او را در هر دو جهان ، بوسيله ي پيامبران خود فرو فرستاده است. اين برنامه دين نام دارد.
آيه اي از قرآن کريم :
ما تو را به حق بسوي خلق فرستاديم تا بشارت و بيم دهي و هيچ امتي نبوده مگر اينکه راهنماي بيم دهنده اي در ميانشان .... آمده است.(سوره فاطر آيه 24)بينديشيد و پاسخ دهيد درس 4:
1 – سعادت و شقاوت اخروي انسان از چه چيزي مايه مي گيرد؟

از اعمال او در اين جهان مايه مي گيرد.2 – انسان براي زندگي و اعمال خود به برنامه اي جامع نياز دارد. اين برنامه ِ جامع چگونه است؟

برنامه اي جامع است که هم مصالح دنيا و هم مصالح آخرت را رعايت کرده باشد. همچنين جانب جسم و نيز جانب نفس و جان در آن رعايت شده باشد.4- آيا انسان به تنهايي مي تواند با عقل و تدبير خويش برنامه ِ کاملي را براي سعادت خود تنظيم کند؟ چرا؟

چون انسان از نيازهاي نفساني و آخرتي خويش بطور کامل آگاه نيست و از اسرار در مورد آفرينش خود، و جهان از چگونگي ارتباط جسم و روح در زندگي دنيوي و اخروي اطلاع ندارد؛ انسان با عمر کوتاه و انديشه و عقل محدود خود نمي تواند برنامه سعادت و تکامل اخروي و نفساني خويش را تنظيم کند.4 – چرا فقط خداي جهان آفرين مي تواند برنامه ي سعادت دنيا و آخرت انسان را تنظيم کند؟

چون اوست که انسان و جهان را آفريده و به اسرار و رموز آن ها آگاه و آشنا است و عوامل سعادت و شقاوت انسان را در هر دو جهان بخوبي مي داند.5 – دين عيني چه ؟

دين همان برنامه ي زندگي مادي و معنوي، دنيوي و اخروي انسان هاست ، که خدا بوسيله پيامبران که راهنما و راه شناسند، براي انسان ها فرستاده است.


درس پنجم : برنامه ي پيامبران
1- ايمان به خداي يگانه :

مهم ترين برنامهِ پيامبران، دعوت مردم به خداي يگانه، ايمان به خدا و وعده هاي راستين او درباره ِ جهان آخرت است. زيرا آشنايي با خدا و شناخت و عبادت او بزرگترين ارزش انسان است . ايمان به خدا، عبادت و اطاعت او، تنها هدف والاي آفرينش جهان و تنها راه تکامل واقعي انسان است.
پيامبران ايمان دارند که بزرگ ترين عامل بدبختي و سيه روزي مردم ، فراموش کردن آفريدگار مهربان و کفر ورزيدن به او و بي ايماني و دنيا پرستي است . پيامبران يگانه عامل سعادت انسان را ايمان و توجه به خدا مي دانند.
انسان مؤمن برنامه ِ زندگي خود را از پيامبران دريافت مي کند و در برابر دستورهاي الهي مطيع و فروتن است . انسان مؤمن از غيرخدا قطع اميد و علاقه کرده و به خدا اميد بسته است. در هيچ حادثه و مشکلي خود را ضعيف و زبون، نمي بيند و در همه ي طوفان ها و حوادث زندگي چون کوه ، سرافراز و سربلند، آزاد و استوار، آرام و پايدار مي ايستد و مقاومت مي کند.2 – قيام براي خدا :

دعوت هب و دوستي، قيام عليه ستمگران و مستکبران و مفسدان ، پس از دعوت به خداي يگانه و معاد از اصلي ترين برنامه هاي انبياست. از آيات قرآن کريم بويژه آياتي که ترجمه آن در اين درس آمده است، در مي يابيم که :
1 – قيام ، نهضت و جهاد براي اجراي قوانين و دستورهاي خداوند و کوتاه کردن دست ستمگران از جان و مال انسان ها از هر گونه ظلم ، فساد ، شرک و بي عدالتي؛ جزء اصلي ترين دستورهاي ديني است.
2 – قيام در مقابل متجاوز و مفسد وظيفه همگاني است که همه ِ افراد در انجام آن مسؤوليت مشترک دارند و بايد با تعاون و همکاري بکوشند و قيام را به پيش ببرند.
3 – اگر بعضي افراد در انجام مسؤوليت خود کوتاهي کنند وظيفه از ديگر افراد ساقط نمي شود. بلکه هر فردي وظيفه دارد به تنهايي قيام کند و به مقدار توان خويش انجام وظيفه نمايد و ديگران را به همکاري دعوت نمايد.
4 – هدف قيام و انقلاب بايد و رضايت خدا، باشد نه خودخواهي و کشور گشايي باشد. قرآن كريم بويژه سفارش مي کند که هدف از قيام و انقلاب با يد رضاي خدا و اجراي احکام و قوانين الهي و نجات و سعادت خلق خدا و گسترش عدل نه چيز ديگر باشد.
5 – در قيام و نهضت بايد عدل و داد رعايت شود.قيام کنندگان نبايد از حدود عدالت خارج گردند و بر خود ستمي روا دارند.سه نکته مهم درس:

1- مهم ترين برنامه پيامبران دعوت به ايمان به خداي يگانه است که سرچشمه ي همه ي اعمال خوب و اخلاق نيک است و موجب بصيرت و يقين مي شود.
2- انسان مؤمن ، جهان و آنچه در آن است را نشانه خدا او را مي بيند. وي خدا را مدير و مدبر جهان مي شناسد. به همين جهت تنها در مقابل او سرتسليم و خضوع فرو مي آورد و براي بدست آوردن رضايت او شب و روز تلاش مي کند.
3 – قيام عليه مستکبران ، ستمگران ، مفسدان و ياري مظلومان و ستم ديدگان پس از ايمان به خداي يگانه و معاد از اصلي ترين برنامه هاي انبياء است.
آيه اي از قرآن کريم:
بگو شما را به يک چند مهم پند مي دهيم. اين که دو تا دو تا و تک تک براي خدا قيام کنيد. (سوره سبا : آيه 46)بينديشيد و پاسخ دهيد: درس 5 :
1 – مهم ترين برنامه ِ پيامبران دعوت به چيست؟

1دعوت به ايمان به خداي يگانه و ايمان به وعده هاي راستين او درباره جهان آخرت، مهمترين برنامه دعوت پيامبران است.
2 – هدف والاي آفرينش انسان و جهان چيست؟

ايمان به خدا ، اطاعت و عبادت او، تنها هدف والاي آفرينش و تنها راه تکامل واقعي انسان.3 – اصلي ترين برنامه ِ پيامبران پس از دعوت به ايمان به خداي يگانه و معاد چيست؟

دعوت به قيام عليه مستکبران ، ستمگران و مفسدان پس از دعوت به ايمان به خداي يگانه و معاد از اصلي ترين برنامه هاي انبيا است.4- هدف از قيام و انقلاب بنابر سفارش قرآن چه بايد باشد؟

بايد خدا و رضايت او نه خودخواهي و کشور گشايي باشد5- در آيه 46 سوره سبأ خدا به مؤمنان چه پندي داده است؟

فرمود:« اي پيامبر، به مردم بگو يک پند به شما مي دهم که دو نفر و تک تک براي خدا قيام کنيد.»درس ششم – قرآن کتاب آسماني جاويد:

قرآن کتاب ديني ما و آخرين کتاب آسماني است که براي راهنمايي و تربيت انسان، از طرف خدا بر حضرت محمد(ص) نازل شده است.
قرآن مجيد يکصدوچهارده سوره دارد. يک سوره با بسم الله الرحمن الرحيم آغاز مي شود و تا بسم الله سوره ديگر ادامه مي يابد و چند آيه را در بر مي گيرد. کوچکترين سوره قرآن، سوره کوثر است که چهار آيه ِ کوتاه دارد. سوره بقره شامل دويست و هشتاد و شش آيه بزرگ ترين سوره ِ قرآن است. سورق علق نيز نخستين سوره اي است که بر پيامبر نازل شده است.
پيامبر اسلام مدت سيزده سال در مکه مشغول ارشاد و هدايت مردم بود. به سوره هايي که در اين مدت بر پيامبر نازل شد، سوره هاي مکي و به تعداد ديگري که در ده سال بعد در مدينه نازل شد، سوره هاي مدني مي گويند، قرآن بوسيله يکي از فرشتگان به نام جبرئيل بر پيامبر نازل شد.
قرآن کتابي است کامل و انسان ساز که هر چه انسان براي تربيت و هدايت به آن نيازمند است بطور کلي در برداشته و سعادت دنيا و آخرت انسان هايي را که به دستورها و رهنمودهاي آن عمل مي کنند، تأمين مي نمايد. آن چه که در قرآن آمده است، در چند بخش کلي مطرح گرديده که برخي از آن ها عبارتند از : .
الف) دعوت به تفکر و تدبر در اسرار و رموز آفرينش جهان
ب) چگونگي دعوت پيامبران، شرح کوشش ها و فداکاري هاي آنان در راه هدايت مردم،
داستان مبارزات طولاني و خستگي ناپذير آنان با طاغوت و مستکبران تاريخ
ج) احکام و قوانين اجتماعي
د) شناساندن اخلاق نيک و دعوت مردم به آراستن خود با اخلاق نيکسه نکته مهم درس:

1 – قرآن آخرين کتاب آسماني است و از طرف خدا براي تربيت و هدايت انسان بر حضرت محمد(ص) نازل شده است.
2- با خواست خداي متعال و توجه مخصوص پيامبر و همت مسلمانان در قرآن کريم ، کوچکترين تحريفي راه نيافته است.
3- بايد قرآن، اين پيام ارزنده ي الهي را قدر بدانيم و در حفظ ، شناخت ، فهم و عمل به برنامه هاي نوراني و حيات بخش آن بکوشيم تا در دنيا و آخرين با سربلندي و عزت زندگي کنيم.بينديشيد و پاسخ دهيد درس 6:
1 – قرآن چگونه کتابي است؟

قرآن کتاب ديني مسلمانان و آخرين کتاب آسماني است که براي راهنمايي و تربيت انسان از طرف خدا برحضرت محمد (ص) نازل شده است2 – به چه سوره اي مکي و به چه سوره اي مدني مي گويند؟

سوره هايي که در مدت سيزده سال در مکه بر پيامبر نازل شده اند، سوره هاي مکي و سوره هايي که در مدت ده سال در مدينه بر پيامبر نازل شده است ، سوره هاي مدني مي گويند.3 – وقتي آيات قرآن نازل مي شد، مسلمانان چگونه آن را حفظ و نگه داري مي کردند؟

هر گاه آيه اي نازل مي شد ، پيامبر آن را با صداي بلند مي خواند و جمعي از نويسندگان مورد اعتماد عين آيات را مي نوشتند و جمع آوري مي کردند. يکي از اين نويسندگان حضرت علي (ع) بود که تمام آيات قرآن را با کمال دقت و به همان ترتيبي که نازل مي شد ، مي نوشت و نگه داري مي فرمودند .4 – وظيفه مسلمانان در برابر قرآن چيست؟

مسلمانان ، قرآن ، اين پيام الهي را بايد ارج نهند و در نگه داشتن، شناختن و فهميدن مطالب و اجراي دستورها و رهنمودهاي آن بکوشند و فداکاري و جهاد کنند. صحيح خواندن آن را خوب ياد بگيرند و از علوم و معارف آن بدرستي بهره مند شوند و برنامه هاي نوراني و حيات بخش آن را در جامعه بکار برند.5 – امام خميني درباره استفاده تمام انسان ها از قرآن چه فرمودند؟ در اين باره توضيح دهيد؟

فرمودند:«قرآن سفره است که خداي تبارک و تعالي بوسيله پيامبر اکرم در بين بشر گسترده است که تمام بشر از آن هر يک به مقدار استعداد خويش استفاده مي کند.»

بخش چهارم
مراحل دعوت پيامبر گرامي اسلام و سيره رسول اکرم (ص)درس هفتم – ايمان و پايداري:

عمار و خانواده اوبا شنيدن آيات قرآن و مشاهده ِ رفتار پيامبر و شنيدن گفتار دل نشين ايشان، دعوت پيامبر را بر حق يافتند و در همان آغاز به اسلام گرويدند. ابوجهل که از مستکبران و اشراف مکه بود از اسلام آوردن اين خانواده اطلاع يافت و خشمگين شد. اين خانواده به دليل ايمان به خداوند متعال و اسلام خواهي، بارها و بارها توسط ابوجهل و ياران گمراه او مورد بدترين اهانت و شکنجه قرار گرفتند. گاهي پيامبر سميه و ياسر را مي ديد و به آنان دلداري مي فرمود: « اي خانواده ياسر، در راه خدا شکيبا باشيد و پايدار که وعده گاه شما بهشت است». آنان حتي پس از تحمل بدترين شکنجه ها، در زير لب الله اکبر را زمزمه مي کردند و بر يگانگي و وحدانيت خدا گواهي مي دادند و مي گفتند: «اشهد ان لا اله الا الله و اشهد ان محمداً رسول الله ».
سرانجام همان گونه که پيامبر وعده فرموده بودند، اين دو مسلمان آزاده در اثر شکنجه هاي دشمنان به شهادت رسيدند. سميه نخستين بانوي رشيد اسلام است که در اين راه به فيض شهادت نائل آمد.
عمار نيز که از ياران باوفاي اميرالمؤمنين بود پس از شهادت والدين خود در راه اسلام جنگيد و سختي ها را تحمل کرد، تا اين که سرانجام در جنگ حُنين به آرزوي ديرينه رسيد و شهيد شد.سه نکته مهم درس:

1 - خدا براي انسانها پيامبري دل سوز و مهربان فرستاد تا انسان هاي ستمديده و مستضعف را از چنگال ستمکاران برهاند و به عزت دنيا و آخرت برساند.
2- پيروزي و گسترش اسلام در اثر استقامت و پايداري مسلمانان صدر اسلام و تحمل دشواري ها و توکل بر خداي متعال بدست آمد. ما نيز در راه حفظ و گسترش اسلام از آنان درس مي گيريم.
3 – آخرين سخن سميه اين بود: «ما راه خود را يافته ايم و به حضرت محمد (ص) ايمان آورده و رهبري او را پذيرفته ايم و هرگز از ايمان و هدفمان دست برنمي داريم».
آيه اي از قرآن کريم :
(پيامبران به کافران چنين گفتند) و ما حتماً در مقابل آزار و اذيتي که بر ما روا مي داريد پايداري مي کنيم و توکل کنندگان فقط بايد بر خدا توکل کنند. (سوره ابراهيم، آيه 12)بينديشيد و پاسخ دهيد ، درس 7:
1- خانواده عمار در زير ضربه هاي شلاق مستکبران مکه درباره صبر و استقامت خويش چه مي گفتند؟

مي گفتند چگونه ممکن است از راه خدا باز گرديم . در حالي که او به ما راه حق را نشان داده است. ما بر آزار و شکنجه شما صبر مي کنيم و در راه خدا استقامت مي ورزيم و بر خدا توکل مي نمائيم. خدا شاهد اين صبر و استقامت است و او بهترين پاداش را به صابران خواهد داد.2 – هنگامي که پيامبر خانواده ياسر را مي ديد، با چه بياني به آنان دلداري و بشارت مي داد؟

به آنان مژده و بشارت مي داد و مي فرمود:« اي خانواده ياسر، شکيبا و پايدار باشيد که وعده گاه شما بهشت است.»3 – نخستين بانوي رشيد اسلام که به شهادت رسيد، چه نام داشت؟

سميه، همسر ياسر و مادر عمارنخستين بانوي شهيد اسلام است.4 – ياسر پدر عمار چگونه شهيد شد؟

در اثر شکنجه هاي بيش از حد مشرکين به شهادت رسيد.5 – در آيه ِ اشاره شده به دو امر مهم در مقابله با دشمنان اشاره شده است، آن ها را بيان کنيد؟

توکل بر خدا و پايداري راه مقابله با دشمنان اسلام است.درس هشتم : تلاش براي نجات انسان ها :

در سال دهم بعثت، محاصره اقتصادي شکسته شد، پيامبر خدا ، حضرت محمد مصطفي(ص) و ياران وفادار ايشان پس از سه سال صبر و استقامت، به ياري خدا از شعب ابوطالب آزاد شدند و به خانه هاي خويش بازگشتند. خدا به آنان وعده داده بود که اگر در راه او تلاش کنند و صبر و استقامت ورزند، آنان را ياري کند و به اين وعده خود وفا نمود. اين فرصت مناسبي بود که حضرت به تبليغ بپردازد. اما نه ماه پس از تاريخ شکسته شدن محاصره اقتصادي ، عموي گرامي پيامبر از دنيا رفت و طولي نکشيد که همسر باوفاي پيامبر، حضرت خديجه نيز وفات يافت و به جهان آخرت شتافتسفر به طائف :

وقتي رسول خدا در چنين موقعيتي قرار گرفت، از حمايت مردم مکه و ايمان آوردن آنان به اسلام مأيوس شد و تصميم گرفت به شهر طائف سفر کند و مردم آن سامان را به دين اسلام دعوت نمايد. طائف شهرکي ييلاقي بود که با شهر مکه دوازده فرسخ فاصله داشت و افراد طايفه ي ثقيف که بعد از قريش بزرگ ترين طايفهِ حجاز بود، در آن جا زندگي مي کردند.
رسول خدا پس از سفر به طائف خود را به بزرگان اين شهر معرفي نمود و هدف مسافرت خويش را با آنان د رميان نهاد. اما متأسفانه مردم طائف با تحريک مستکبران و سران ثقيف پيامبر را مسخره مي کردند و به او سنگ مي انداختند. سرانجام يک روز زماني كه رسول خدا براي عده اي صحبت مي کردند، همين مردم فريب خورده و نادان در اطراف ايشان حلقه زدند و او را سنگ باران کردند.سه نکته مهم درس 8 :

1 – از دست دادن حضرت ابوطالب و خديجه براي پيامبر سخت و دردناک بود. از دست دادن اين دو حامي و پشتيبان فداکار موجب شد که مشرکان مکه در کارهاي تبليغي و ارشادي پيامبر بيش از پيش کار شکني و توطئه کنند.
2 – حضرت محمد(ص) براي هدايت بندگان خدا و نجات آن ها از چنگال ظلم و شرک به طائف رفت . پيامبر طائف هدف خويش را بازگو کرد و فرمود: «من محمدبن عبدالله رسول خدا هستم ... آمده ام که شما را به خداپرستي و تقوا دعوت کنم و از شرک و ستم برهانم ...»
3- مردم طائف نه تنها دعوت پيامبر را نپذيرفتند بلکه او را بسيار آزردند. پيامبر که از گمراهي آنان سخت در عذاب بود، به ناچار و در حالي که از پاهاي مبارك ايشان خون مي چکيد، شهر طائف را ترک کرد. در بين راه به عداس برخورد و او را به اسلام دعوت کرد. عداس مسلمان شد و پيامبر از اين که توانسته بود انسان محروم و ستمديده اي را هدايت کند، خشنود شد و خدا را شکر کرد.
آيه اي از قرآن کريم:
براي شما پيامبري از خودتان آمد که بر او دشوار است شما در رنج بيفتيد. او به هدايت شما حريص و نسبت به مؤمنان دلسوز و مهربان است. (سوره ي توبه ، آيه ي 128)بينديشيد و پاسخ دهيد، درس 8:
1 – وفات حضرت ابوطالب و حضرت خديجه بر تبليغ دين اسلام چه تأثيري برجاي نهاد؟

اين دو حادثه بسيار سخت و ناگوار بود. به گونه اي که آن سه سال ، سال غم و اندوه نام گرفت. پس از فوت ابوطالب جمعيت بني هاشم متلاشي شد و نيروي اتحاد خويش را از دست دادند و ديگر مانند گذشته از رسول خدا حمايت نمي کردند. از دست دادن اين دو حامي و پشتيبان فداکار موجب شد که مشرکان مکه در کارهاي تبليغي و ارشادي پيامبر بيش از گذشته کار شکني و توطئه نمايند.2 – چرا پيامبر تصميم گرفت براي تبليغ دين اسلام به شهر طائف سفر کند؟

به دليل از دست دادن دو حامي فداکارخود حضرت خديجه و ابوطالب و به دليل اين که از حمايت و ايمان مردم مکه مأيوس شده بودند3 – رسول خدا رسالت ، دين و پيام خويش را با چه بياني براي سران شهر طائف توضيح داد؟

فرمودند: من محمدبن عبدالله رسول خدا هستم . از سوي خدا براي هدايت و نجات شما پيام آورده ام. از شرک و ستم دست برداريد و خدا را اطاعت کنيد. تقوي پيشه سازيد و مرا اطاعت نمائيد تا شما را به يک زندگي بسيار پاک، در دنيا و آخرت و به حيات دائم و نيکو رهنمون سازم.4 – عداس که بود و چگونه مسلمان شد؟

مردي مسيحي و اهل نينوا و يکي از غلامان باغ اطراف شهر طائف بود. وقتي که بسم الله را از رسول خدا شنيد تعجب کرد و پس از مدتي گفت و گو با رسول خدا ، به اسلام ايمان آورد.

بخش پنجم – نمونه اي از مسائل سياسي، اجتماعي و تربيتي اسلامدرس نهم : مشورت در اسلام :

همه انسان ها در فکر کردن نيز مانند عمل کردن به ياري و هم فکري ديگران نياز دارند. زماني كه انسان ها با هم فکر مي کنند، نيروي فکر و انديشه آنان شما چندين برابر مي شود و راه حل هاي بهتر و مؤثرتري کشف خواهيد کرد و به موفقيت هاي بالاتري دست . با هم انديشيدن را مشورت گويند. پيامبر گرامي اسلام در کارهاي مهم اجتماعي با افراد عاقل و کارآزموده و دين دار مورد اعتماد مشورت مي فرمود. به سخنان آنان خوب گوش مي داد بهترين آن ها را بر مي گزيد و با ياري هم فکران خود به آن عمل مي کرد. نظرخواهي از ديگران و احترام به ديگر مسلمانان، جزء رفتار عمومي و سيره آن حضرت بود. پيامبر از جانب خدا براي انجام اين رفتار پسنديده مأموريت داشت. در قرآن هم فکري صميمانه و مشورت کردن يکي از نشانه هاي جامعه ِ اسلامي محسوب مي شود. مؤمنان کارهاي خود را با مشورت يكديگر، انجام مي دهند» حضرت علي بن ابيطالب فرمود: «هر کس خود رأي باشد، ناچار به هلاکت مي رسد و هر کس در کارها با ديگران صميمانه مشورت کند، در حقيقت از گنجينه عقل و تجربه ي آنان استفاده نموده است». مشورت در صورتي سودمند خواهد بود که با افراد عاقل و کاردان، از همه مهم تر صديق و امين مشورت شود. مشورت با افراد نالايق نه تنها سودمند نيست بلکه به گمراهي و سرگرداني مبتلا مي سازد.
امام صادق (ع) – شرايط کساني که بايد با آن ها مشورت کرد، را اين گونه بيان فرموده است.
الف) خردمند باشند
ب) گاه و با اطلاع باشند
ج) با تجربه و کاردان باشند
د) خيرخواه باشند
ه) پرهيزگار و خدا ترس باشندسه نکته مهم درس:

1 – پيامبر گرامي اسلام در اغلب کارهاي مهم اجتماعي با افراد لايق و مورد اعتماد مشورت مي کرد. مشورت کردن و نظرخواهي از ديگر مسلمانان و محترم شمردن آنها جزء رفتار عمومي و سيره ِ آن حضرت بود.
2 – يکي از نشانه هاي جامعهِ اسلامي اين است که : «مؤمنان کارهايشان را با مشورت، بين خود انجام دهند»
3 – بايد با کسي مشورت کرد که : «خردمند ، دانشمند، کاردان، خيرخواه و خدا ترس باشد».
آيه اي از قرآن کريم:
اي پيامبر در کارها با مسلمانان مشورت کن و هنگامي که تصميم گرفتي بر خدا توکل کن و اقدام نما. (سوره آل عمران – آيه ي 159)بينديشيد و پاسخ دهيد: درس 9:
1 – مشورت يعني چه ؟

با هم انديشيدن را مشورت گويند.2 – پيامبر در جنگ خندق براي دفاع و رويارويي با مشرکان چگونه افرادي را براي مشورت دعوت فرمود؟ نتيجه مشورت چه شد؟

سران قبايل مدينه، و گروهي ديگر از مسلمانان عاقل و متعهد را براي مشورت و چاره انديشي در مجلس فرا خواند – يکي از افراد مجلس به نام سلمان فارسي که ايراني الاصل بود برخاست و گفت يا رسول الله بهتر است در اطراف شهر مدينه خندقي حفر کنيم، و تنها چند نقطه را براي عبور و مرور باقي بگذاريم. همهِ حاضرين نيز اين طرح را قبول کردند3 – براساس رهنمود امام صادق (ع) بايد با چه کساني مشورت کرد؟ پنج صفت را بگوئيد.

خرمند باشند، آگاه و با اطلاع باشند، با تجربه و کاردان باشد، خيرخواه و نصيحت گو باشد، با تقوي و پرهيزگار باشد.4 – نتيجه مشورت با افراد صالح و آگاه چيست؟ دو مورد مهم آن را بگوييد.

با مشورت مي توان از گنجينه اطلاعات و آگاهي هاي ديگران بهره مند شد. مي توان به يک راه حل بهتر و صحيح تر رسيد.درس دهم : بسيج

در جامعه اسلامي جهاد و دفاع فريضه اي حتمي است و همگان بايد از سرزمين، شرف و ايمان خود با تمام قدرت دفاع کنند. بر اين اساس، بايد براي رويارويي با دشمنان هميشه آماده بود. اگردشمن آمادگي رزمي مسلمانان را ببيند و ترس سراسر وجود او را فرا گرفت؛
جرأت تجاوز و هجوم به سرزمين مسلمانان را نخواهد داشت. بنابراين نوجوانان و جوانان مسلمانان بايد با انجام ورزش هاي مفيد و نشاط انگيز، سلامت و نيرومندي خود را حفظ کنند و نيز پيوسته بر کارآيي رزمي خود بيفزايند.
با توجه به دستورها و رهنمودهاي اسلام هر جوان مسلمان بايد با کارآيي رزمي و تيراندازي ماهرانه ِ خود در دل دشمنان خدا و خلق او هراس افکند. هميشه براي دفاع از سرزمين ، شرف و ايمان خويش آماده باشد و تمام توان و قدرت خود را در اين مسير به کار گيرد.رهبر راحل انقلاب اسلامي امام خميني (ره) پس از پيروزي انقلاب فرمان تشکيل بسيج مستضعفين را صادر کردند.سه نکته مهم درس :

1 – دفاع از ايمان ، شرف و سرزمين اسلام يک فريضه حتمي است و همه ِ بايد براي جلوگيري از تجاوز دشمن همواره آماده باشند.
2 – نوجوانان و جوانان برومند کشور بايد با انجام ورزش هاي مفيد و نشاط انگيز سلامت و نيرومندي خود را حفظ کنند و همواره بر کارآيي رزمي خود بيفزايند.
3 – پيشوايان بزرگ اسلام به سوارکاري و تيراندازي پرداخته و مسابقه مي دادند و مسلمانان را به فراگيري فنون رزمي و مسابقه در اين رشته ها تشويق مي کردند.
آيه اي از قرآن کريم :
و در برابر آن ها تا مي توانيد نيرو و اسبان سواري آماده کنيد تا دشمنان خدا و دشمنان خود را بترسانيد. (سوره ي انفال ، آيه ي 60)بينديشيد و پاسخ دهيد : درس 10 :
1 – بنا به سخن پيامبر چه کساني از يک تير ثواب مي برند و لايق بهشت مي شوند؟

مسلماني که تير را مي سازد، مسلماني که تيرهاي ساخته شده را به سربازان مي رساند، سربازي که تير را در راه خدا به سوي دشمن نشانه مي رود.2 – پيامبر آموزش دو ورزش را توصيه کرده اند. اين دو ورزش کدامند؟

تيراندازي ، شناگر3 – امام باقر(ع) در مجلس هشام چگونه تيراندازي کرد؟

بعد از اصرار زياد هشام، امام کمان را برداشت و تير را در آن نهاد و با تمام قدرت کشيد، تير با سرعت به مرکز هدف خورد و بيش از نيمي از آن در نشانه فرو رفته و تير بعدي در ميان چوبه تير اول ، تا اين که تعداد تيرهاي درهم رفته به نه عدد رسيد.4 – آيه 60 سوره ي انفال درباره آمادگي براي رويارويي با دشمن چه دستوري مي دهد؟ در پاسخ ترجمه کامل آيه را بيان کنيد.

مي فرمايد: و هر آنچه از نيرو و ابزار جنگي و اسبان سواري که مي توانيد آماده و مهيا داريد تا بوسيله ِ آن در دل دشمن خدا و دشمن خود رعب و ترس افکنيد.5 – وظيفه ِ ما در مورد مهيا شدن براي مقابله با دشمنان اسلام چيست؟ با توجه به سخنان امام خميني (ره) به اين سؤال پاسخ دهيد:

«قواي خود را مجهز کنيد و تعليم نظامي فرا گيريد و به دوستان خود تعليم دهيد که مملکت اسلامي همه بايد قواي نظامي باشد و تعليمات نظامي داشته باشد.»

درس يازدهم
امت بزرگ اسلام

قرآن کريم مسلمان را امت واحده مي نامد. زيرا همه ِ آنان آفريدگار جهان را به يگانگي مي پرستند و پيامبري و معاد را قبول و باور دارند. همچنين حضرت محمد (ص) را آخرين پيامبر خدا قرآن را کتاب آسماني و برنامه ِ عملي خود مي دانند. همه يک هدف دارند و آن اجراي احکام الهي و پياده کردن نظام توحيدي در سراسر جهان است. قرآن کريم همه مسلمانان جهان را يک امت واحده مي نامد. مرزهاي جغرافيايي و نژادي نمي توانند مسلمانان جهان را از يک ديگر جدا کند.
سران متعهد کشورهاي اسلامي نمي توانند و نبايد ساير کشورهاي اسلامي را بيگانه انگارند و به آنان بي توجه باشند. پيامبر اکرم(ص) درباره مسؤوليت و مسلمان نسبت به ساير مسلمين مي فرمايد : «هر کس که به فکر اصلاح كار مسلمان ها نباشد، مسلمان نيست.»يگانگي مسلمانان در مقابل دشمن مشترک:

مسلمانان بايد با کمال صميمت و برادري با يکديگر زندگي کنند و در مقابل کفر واستکبار جهاني که دشمن مشترک همه مسلمانان است، يکپارچه بايستند، در چنين صورتي دشمن اسلام و مسلمين به ذلت مي افتد و هرگز نمي تواند بخشي از سرزمين بزرگ اسلام را مورد تجاوز قرار دهد، ثروت مسلمانان را به يغما ببرد؛ شرف ، عزت و فرهنگ اصيل آنان را لگدکوب کند.
بنيان گذار جمهوري اسلامي در پيام جامع خود به حجاج خانه خدا سفارش کرده اند که : «مسلمانان جهان با همراهي نظام جمهوري اسلامي ايران عزم خود را جزم کنند تا دندان هاي آمريکا (اين دولت ستمگر تجاوز پيشه) را در دهانش خرد کنند و نظاره گر شکفتن گل آزادي ، توحيد و امامت در جهان نبي اکرم باشند».
ايشان همچنين در فرمان تاريخي خود براي تشکيل بسيج مستضعفان فرمودند:
«اي مسلمانان جهان بپاخيزيد و خود را از چنگال ستمگران جنايت کار نجات دهيد و اي مسلمانان ، از خواب غفلت برخيزيد. اسلام و کشورهاي اسلامي را از دست استعمارگران و وابستگان آنان رهايي بخشيد.»
وحدت اسلامي:
جهان اسلام بايد يکپارچه و متحد باشد و اجازه ندهد بيگانگان در كارهاي کشورهاي اسلامي دخالت کنند. خداوند در قرآن مي فرمايد: «مؤمنان در برابر کافران سرسختي نشان مي دهند و در بين خود بسيار مهربان و دلسوز هستند.»شيوه هاي برخورد با تجاوزگر:

اگر يکي از کشورهاي اسلامي دراثر غرور و خودخواهي با تحريک بيگانگان، کشور اسلامي ديگري را مورد تجاوز قرار داد و جنگ آغاز شد ، همه مسلمانان بويژه سران آنان وظيفه دارند که اختلاف خود را حل و فصل کنند و صلح و آشتي را برقرار سازند و جهان اسلام را از بزرگ ترين خطر، يعني تفرقه و جدايي نجات دهند. مسلمانان همچنين وظيفه دارند در ميان دو کشور درگير، صلح و آشتي برقرار کنند و حسن نيت و خوش بيني سابق را به آنان بازگردانند و به اين وسيله ، جهان اسلام را از اختلاف و تفرقه رهايي بخشند.سه نکته ي مهم درس :

1 – مسلمانان جهان در هر کجا که هستند و با هر زباني که سخن مي گويند ، امتي واحد و يگانه هستند و بايد با يک ديگر مهربان باشند و به هم کمک کنند.
2 – تجاوز به يک سرزمين اسلامي ، تجاوز به اسلام و جهان اسلام و امت يگانه اسلام است. بر همه مسلمانان واجب است با کمال قدرت کشور مورد تجاوز را از شر دشمن تجاوزگر آزاد سازند.
3 – جهان اسلام بايد از اختلاف و تفرقه پرهيز کند و اجازه ندهد که بيگانگان و کافران در کار مسلمانان دخالت کنند، يا بر آن ها مسلط شوند.
آيه اي از قرآن کريم:
در حقيقت مؤمنان را هم برادرند، پس ميان برادرانتان آشتي دهيد و تقواي خدا پيشه کنيد، اميد که مورد رحمت قرار گيريد. (سوره ي حجرات، آيه 10 )بينديشيد و پاسخ دهيد : درس 11 :
1 – چرا قرآن کريم مسلمانان را امت واحده مي نامد؟

همه مسلمانان آفريدگار جهان را به يگانگي مي پرستند و پيامبري و معاد را قبول و باور دارند. حضرت محمد(ص) را آخرين پيامبر و قرآن را کتاب آسماني و برنامه عملي خود مي شمارند. مسلمانان همه يک قبله و يک هدف دارند و آن اجراي احکام الهي و پياده کردن نظام توحيدي در سراسر جهان است.2 – پيامبر اسلام درباره مسؤوليت هر مسلمين نسبت به ساير مسلمانان چه فرموده است؟

فرمود: «هر کس به فکر اصلاح امور مسلمان ها نباشد مسلمان نيست»3 – چرا مرزهاي جغرافيايي نمي تواند برادري و مسؤوليت همگاني مسلمانان را محدود کند؟

چون گر چه سرزمين هاي اسلامي با حکومت هاي مختلف اداره مي شوند ولي مسلمانان اين کشورها با يکديگر بيگانه نيستند. بلکه نسبت به اسلام و جامعه بزرگ امت واحد و بزرگ اسلام مسؤوليت مشترک دارند.4 – دشمنان مشترک مسلمانان کدامند؟

کفر ، شرک، ماديگري و استکبار جهاني دشمن مشترك مسلمين است.5 – مسلمانان چگونه بايد استقلال ، عظمت و يگانگي جهان اسلام را حفظ کنند؟

بايد از جهان کفر چشم بپوشند و در تحکيم وحدت ، تقويت نيروهاي داخلي و استقلال کامل جهان اسلام بکوشند.6 – اگر دو کشور اسلامي با يکديگر درگير شوند، وظيفه ساير کشورهاي اسلامي چيست؟ دو وظيفه ي مهم را بيان کنيد؟

وظيفه دارند سريع ً اختلاف شود را حل و فصل کنند و با کمال بي طرفي تجاوزگر را شناسايي و اعلان کنند و از او بخواهند که دست از تجاوز بردارد.بخش ششم – امامت و رهبري درس دوازهم – امامت و رهبري در اسلام :

از آنجايي که دين اسلام هم به امور اجتماعي و هم به امور فردي انسان ها توجه دارد لازم است از دو نظر به احکام و دستورهاي اسلام نگريست. اول دستورهايي که بيشتر به افراد توجه دارند. مانند نماز، روزه، حج و ... دوم احکام و قوانين اجتماعي مانند: جهاد، دفاع، قضا ، ماديات ، قصاص و دستورهاي سياسي و اقتصادي.
قوانين اجتماعي و سياسي اسلام براي اقامه قسط و عدل در بين مردم و برقراري نظم و امنيت عمومي و حفظ و نگه داري جامعه است. قوانين اجتماعي و سياسي اسلام ضامن بقا ، سعادت و رفاه جامعه است تا افراد جامعه در پناه اين قوانين بتوانند به وظايف عبادي خود بپردازند.
پياده کردن قوانين اجتماعي و سياسي اسلام به تشکيل و ارکان حکومتي نياز دارد. در کشورهاي اسلامي تشکيلات و ارکان حکومت بايد بر اساس اسلام باشد و رهبري آن را انساني دين دار، دين شناس و پرهيزگار برعهده گيرد که خدا او را به اين سمت برگزيده است. اين سمت که مهم ترين رکن حکومت اسلامي است، امامت نام دارد.حکومت اسلام در زمان رسول خدا چگونه بود؟

در زمان رسول خدا، رهبري اجماع برعهده خود ايشان بود. پيامبر قوانين اجتماعي و سياسي اسلام را اجرا و جامعه را اداره مي کرد. فرمان دفاع و جهاد صادر مي فرمود. براي سپاهيان فرمانده تعيين مي کرد و خود فرمانده کل قوا بود. قضا و داوري نيز زير نظر ايشان انجام مي شد.
او رهبري و اداره کليدي ابعاد حکومت را برعهده داشت.
علاوه بر اين پيامبر با خدا ارتباطي مخصوص داشت. او قوانين و برنامه هاي الهي را بوسيله وحي از جانب خدا دريافت مي کرد و به مردم ابلاغ مي فرمود. اما سرانجام عمر رسول خدا پايان يافت و او به جهان آخرت رحلت فرمود.حکومت اسلام بعد از رحلت رسول خدا :

پيامبر بهتر از هر کس مي دانست که براي تداوم خط اصيل اسلام وجود امام ضروري است. پيامبر به خوبي مي دانست که براي حفظ و نگهباني جامعه اسلام، وجود رهبري آگاه به احکام و قوانين اسلام تا چه حد لازم است . او بهتر از هر کسي آگاه بود که براي انجام و ادامه وظايف پيامبري چه کسي شايسته تر است.اعتقاد ما :

پيامبر گرامي اسلام تا آخرين لحظه هاي دنيايي خويش ، به امر خدا در زمان مناسب از علي بن ابي طالب ياد مي کرد و او را به عنوان خليفه خويش و امام ، رهبر و ولي جامعه مسلمين معرفي مي نمود. سرانجام در غديرخم به دستور الهي پيامبر گرامي ، علي بن ابي طالب را در برابر چندين هزار مسلماني که از حج بازگشته بودند به عنوان وصي و جانشين خويش، نيز ولايت و امامت مردم برگزيد.
علي بن ابي طالب نيز به امر خدا و رسول او و فرزند خود، امام حسن (ع) را به امامت برگزيد و معرفي نمود و به همين صورت هر امامي امام بعدي را معرفي مي کرد تا نوبت به امام دوازدهم رسيد. امام دوازدهم ، ولي عصر و امام مسلمين، هم اکنون زنده است. اما در حال غيبت به سر مي برد.
در زمان غيبت:
در زمان غيبت حضرت ولي عصر، رهبري و ولايت جامعه بر عهده «فقيه عادل و با تقوا، آگاه به زمان ، شجاع، مدير و مدبري» است که رهبري و ولايت او را اکثريت مردم پذيرفته باشند. چنين فردي که نايب امام عصر – حضرت حجت بن الحسن است، قوانين و احکام دين را بيان مي کند و با رهبري خود ، جامعه را به مقصد و سعادت دنيا و آخرت رهنمون مي شود. او عزت و قدرت اسلام را آشکار مي سازد و دل ها را براي پذيرش ظهور حضرت ولي عصر آماده مي کند.چهار نکته مهم درس :

الف) امامت و رهبري براي حفظ و پياده کردن قوانين اجتماعي و سياسي اسلام و برپا داشتن قسط و عدل ضروري ست .
ب) در زمان رسول خدا،رهبري جامعه نو بنياد اسلامي با شخص رسول خدا بود و ايشان رهبري و اداره کليدي ابعاد حکومت را برعهده داشت.
ج) تعيين امام براي اجتماع اسلامي به قدري مهم و حساس بود که پيامبر در چند نوبت حضرت علي بن ابي طالب را به امر خدا به عنوان خليفه و جانشين خويش و امام و رهبر جامعه مسلمين معرفي فرمود.
د) در زمان غيبت حضرت ولي عصر، رهبري و ولايت جامعه اسلامي برعهده فقيه عادل ، با تقوا ، آگاه به زمان ، شجاع ، مدير و مدبري است که رهبري و ولايت او را اغلب مردم پذيرفته باشند.
آيه اي از قرآن کريم:
اي کساني که ايمان آورده ايد خدا را اطاعت کنيد و رسول خدا و ولي امرتان را اطاعت کنيد.(سوره نساء ، آيه 59)

بينديشيد و پاسخ دهيد درس 12:1 – در زمان رسول خدا رهبري اجتماع بر عهده چه کسي بود؟ حداقل چها رنمونه از کارهايي را که ايشان در سمت رهبري انجام مي دادند ،بيان کنيد.

برعهده خود ايشان بود. قوانين سياسي و اجتماعي اسلام را اجرا مي فرمود و جامعه را اداره مي کرد، فرمان جهاد و دفاع را صادر مي نمود . براي سپاهيان فرمانده تعيين مي کرد؛ قضا و داوري زير نظر ايشان انجام مي شد.2 – آيا ممکن است پيامبر، جامعه اسلامي را پس از خود بدون سرپرست و رهبر رها کرده باشد؟ چرا؟

خير، چون پيامبر بهتر از هر کس مي دانست که وجود امام براي ادامه حيات اسلام و کمال مسلمين ضرورت دارد. پيامبر خوب آگاه بود که وجود رهبري که آگاه به احکام و قوانين اسلام باشد، براي حفظ و نگهباني اسلام لازم است.3 – اعتقاد به حق شيعيان در مورد جانشيني پيامبر و امامت جامعه اسلامي چيست؟ پيامبر چگونه اين امر حساس را بيان و تأکيد فرموده است؟

شيعه معتقد است ، پيامبر گرامي اسلام از اين امر حياتي و حساس غفلت و کوتاهي ننموده ؛ بلکه در موارد بسيار متعدد به تذکر و تأکيد اين امر مهم پرداخته است . براي مثال: در نخستين دعوت آشکار در بين خويشان نزديک و در غديرخم از نمونه مواردي است كه اين مهم توسط پيامبر(ص) مطرح شده است.4 – در زمان غيبت حضرت ولي عصر ، رهبري و ولايت جامعه اسلامي بر عهده کيست و او چه شرايط و صفاتي است ؟

در اين زمان ، رهبري و ولايت جامعه برعهده فقيه عادل و با تقوي، آگاه به زمان، شجاع، مدير و مدبري است که رهبري و ولايت او را اکثريت بپذيرند.درس سيزدهم : غيبت و ظهور امام دوازدهم :

امام زمان (عج) در سحرگاه نيمه شعبان در سال دويست و پنجاه و پنج هجري در شهر سامره به دنيا آمد. نام زيباي او نام پيامبر و لقبش مهدي ، قائم، امام زمان و ولي عصر است. او فرزند گرامي حضرت امام حسن عسگري عليه السلام است.
عباسيان که از علاقه مردم به امام و نقش ايشان در آگاهي مردم اطلاع داشتند، فشار زيادي به امام وارد کردند و پيوسته در جست و جوي جانشين او بودند تا او را به قتل برسانند. به همين دليل ولادت آن حضرت در خفا صورت گرفت و او به امر خدا در زمان کودکي از نظرها غائب شد و در حال خفا به زندگي خود ادامه داد.غيبت صغري و کبري :

حضرت مهدي عليه السلام دو غيبت داشت. نخست غيبت صغري (کوتاه و کوچک) دوم غيبت کبري (بلند و طولاني) . غيبت صغري از زمان شهادت امام حسن عسکري در سال 260 هجري آغاز شد و تا سال سيصدو بيست و نه ( به مدت 69 سال) ادامه يافت. امام زمان در اين مدت بوسيله چهار نفر وکيل که تعيين کرده بود با مردم ارتباط داشت.
بعد از رحلت نايب چهارم علي بن محمد، غيبت کبري آغاز شد. خداي بزرگ با قدرت بي پايان خود به امام زمان عمري طولاني بخشيد و به او فرمان داده است که در غيبت زندگي کند و در مواقع لزوم به ياري مسلمانان بشتابد و دل هاي پاک را بسوي خدا هدايت نمايد.
از پيامبر پرسيدند: در زمان غيبت امام دوازدهم مردم چگونه از او بهره مند مي شوند؟ پيامبر در پاسخ فرمودند: «همان گونه که از خورشيد پشت ابر بهره مي برند، از وجود امام زمان نيز در ايام غيبت بهره مند مي شوند.»
اکنون که او در غيبت به سر مي برد اميد مستضعفان و شيعيان است. آنان به اميد ظهور او مي کوشند تا زمينه تأسيس حکومت جهاني اسلام را فراهم سازند. نايب عام امام زمان در هنگام غيبت کبري فقيه عادل و آگاهي ست. که مبين احکام دين و پاسدار قرآن و رهبر اجتماع اسلامي است. بر مسلمانان است که حکم او را بپذيرند و ايشان را ياري کنند تا شايسته درک ظهور امام زمان گردند.سه نکته مهم درس :

الف) خداي بزرگ با قدرت بي پايان خود، به حضرت ولي عصر حجت بن الحسن العسکري – سلام الله عليه – عمري طولاني بخشيد و به او فرمان داده است که در غيبت زندگي کند.
ب) همان گونه که مردم از خورشيد پشت ابر بهره مي برند، از وجود و الطاف حضرت ولي عصر – سلام الله عليه نيز که در غيبت بسر مي برد، بهره مند مي شوند.
ج) م زمان حضرت حجت بن الحسن عليه السلام – اميد مسلمانان و مستضعفان جهان است. سلمانان به اميد ظهور او مي کوشند تا زمينه تأسيس حکومت جهاني اسلام را فراهم سازند.
آيه اي از قرآن کريم :
«و خواستيم بر مستضعفان زمين منت نهيم و آنان را پيشوايان مردم و وارث زمين گردانيم.» (سوره قصص ، آيه 5 )بينديشيد و پاسخ دهيد: درس 13
1 – غيبت صغري امام دوازدهم چه مدت طول کشيد؟ در اين مدت ارتباط ايشان با مردم چگونه انجام مي گرفت؟ نمايندگان امام چه کساني بودند؟

نزديک به شصت و نه سال طول کشيد. در اين مدت از نظر عموم مردم غايب بود. ليکن ارتباط ايشان با مردم بوسيله چهار نفر نماينده و وکيل برقرار بود که عبارت بودند از عثمان بن سعيد، محمدبن عثمان، حسين بن روح و علي بن محمد كه اين چهار نفر توسط امام تعيين شده بودند.2 – چرا امام دوازدهم از نظرها غايب است؟

اگر امام زمان ظاهر بود و آشکارا در بين مردم زندگي مي کرد بوسيله ستمگران و طاغوتيان به قتل مي رسيد. اگر او آشکارا در بين مردم زندگي مي فرمود پيش از آن که ياران وفادارايشان تربيت شوند و مقدمات انقلاب جهاني آن حضرت فراهم آيد به دست ستمگران شهيد مي شدند و زمين از حجت و امام خالي مي گشت.3 – در زمان غيبت امام مردم چگونه از وجود ايشان بهره مند مي شوند؟ سخن رسول خدا را در اين مورد بيان کنيد.

سخن رسول خدا اين بود که همانگونه که مردم از خورشيدي که در پشت ابر قرار گرفته بهره مي برند از وجود و الطاف حضرت ولي عصر سلام الله عليه که در غيبت بسر مي برد و نيز بهره مند خواهند شد.4 – در زمان غيبت ، وظايف مسلمانان در برابر مقام رهبري چيست؟

بر مسلمانان واجب است که حکم ايشان را بپذيرند و ايشان را ياري نمايند تا لايق و شايسته درک ظهور امام زمان گردند.5 – آيا مي دانيد روز ميلاد امام زمان عليه السلام چه نام دارد؟ چرا؟

روز جهاني مستضعفين ، زيرا امام بزرگترين حامي مستضعفان است.

بخش هفتم – نمونه اي از احکام و عبادات اسلامي
درس چهاردهم – تطهير و پاکيزگي (1)

آيين مقدس اسلام پاکيزگي و طهارت را بسيار سفارش کرده و از مسلمانان خواسته است که پيوسته پاک و پاکيزه باشند و از چيزهاي ناپاک که نجس ناميده مي شوند، دوري کنند. برخي از نجاسات عبارتند از :
1 و 2 – ادرار و مدفوع انسان و هر حيوان حرام گوشتي که خون جهنده دارد
3 – مردار هر حيواني که خون جهنده دارد ، خواه حرام گوشت يا حلال گوشت باشد.
4 – اگر مقداري از پوست ، گوشت بدن انسان زنده يا حيوان زنده اي که خون جهنده دارد بريده شود، نجس است.
5 – سگ و خوکي که در خشکي زندگي مي کنند حتي مو ، استخوان ، ناخن و رطوبت آن ها هم نجس است.
6و7 – شراب ، آبجو و هر نوع مايع مست کننده، نجس است.
8 – کافر، يعني کسي که منکر خدا باشد يا براي خدا شريک قائل شود يا پيامبري حضرت محمد(ص) را قبول نداشته باشد، نجس است. چيزي را که نجس شده «متنجس» گويند.راه ثابت شدن نجاست:

نجاست هر چيز از سه راه ثابت مي شود:
1 – خود انسان يقين کند چيزي نجس شده است.
2 – اگر کسي که چيزي را در اختيار دارد ؛ بگويد آن چيز نجس است بايد از آن اجتناب کرد
3 – دو مرد عادل بگويند که فلان چيز نجس است.بينديشيد و پاسخ دهيد درس 14 :
1 – دو سخن از پيامبر اسلام را که درباره پاکيزگي در درس آمده است ، نام ببريد؟

پيامبر(ص) فرمود : «پاکيزگي نيمي از ايمان است.» «دين اسلام بر اساس پاکيزگي و طهارت بنا شده است».2 – به چه چيزي متجنس مي گويند؟

چيزي را که نجس شده باشد متنجس گويند.3 – نجاست از چه راه هايي ثابت مي شود؟

از سه راه ، خود انسان يقين داشته باشد که چيزي نجس است. چيزي که در اختيار کسي است؛ اگر بگويد نجس است . بايد از آن اجتناب نمود. دو مرد عادل بگويند که فلان چيز نجس است ، بايد از آن اجتناب نمود.درس پانزدهم : تطهير پاکيزگي (2)

به ده چيز که نجاست را پاک مي کند، مطهرات مي گويند. يکي از مطهرات آب است.
آب :
آب از نظر پاک کنندگي سه قسم است :
اول آب کر : حجم آب در صورتي که به مقدار 419/377 کيلوگرم باشد «آب کر» ناميده مي شود. هم چنين اگر حجم آب راکد به مقداري باشد که ظرفي را که هر يک از طول و عرض و عمق آن سه وجب و نيم معمولي باشد و ظرف را پر کند، آب کر ناميده مي شود.
دوم آب جاري : آبي که از زمين بجوشد و جريان داشته باشد آب جاري ناميده مي شود. مانند: آب چشمه ،قنات، آب رودخانه و چاه عميق، آب باران به هنگام بارش كه همگي حكم آب جاري را دارند.
سوم آب قليل : آبي که نه کر باشد نه جاري «آب قليل» ناميده مي شود. مانند: آب آفتابه، کوزه و ليوان كه حكم آب قليل را دارند. چگونه با آب تطهير کنيم؟
الف) آب کر و آب جاري :
آب کر يا آب جاري در برخورد با چيزنجس ، نجس نمي شود . مگر اينکه بوسيله نجاست، بو ، رنگ يا مزه آن تغيير کند. مثل آبي كه خون به آن رسيده باشد و رنگ و مزه آن تغيير كند. براي پاک کردن چيزهاي متنجس ابتدا بايد عين نجاست را ازآنه ا برطرف کنيم. آن گاه آن ها را در آب کر يا جاري فرو ببريم. به گونه اي که آب به تمام جاهاي نجس آن ها برسد.
ب) آب قليل :
آب قليل اگر با چيز نجس برخورد کند، نجس مي شود. گر چه نجاست اندک باشد. براي نمونه ً اگر ذره اي خون يا بول به آب قليل برسد، نجس مي شود. اگر چيز نجس را بخواهيم با آب تطهير کنيم، در ابتدا عين نجاست را برطرف مي سازيم. آن گاه يک مرتبه آب روي آن مي ريزيم تا پاک شود. ظرف نجس را با آب قليل به دو شيوه مي توان آب کشيد.تطهير بول و مدفوع :

بعد از ادرار کردن بايد محل خروج ادرار را با آب شست و شو داد تا پاک شود. اگر بعد از برطرف شدن بول يک مرتبه آب روي محل بريزيد ، پاک مي شود.
محل خروج مدفوع را مي توان با آب شست تا از آلودگي پاک شود. هم چنين در صورت نبود آب مي توان با سه قطعه کاغذ يا سنگ يا کلوخ و امثال اين ها محل را پاک كرد. اگر با سه قطعه فوق پاك نشد،بايستي با قطعات ديگران آن قدر دادمه داد تا محل خروج مدفوع به طور كامل از آلودگي پاك شود.
آيه اي از قرآن کريم:
و ما از آسمان آبي و پاک کننده فرو فروستاديم.(سوره فرقان، آيه 48)بينديشيد و پاسخ دهيد: درس 15:
1 - «آب کر» چه آبي است ؟ وزن و حجم آن را ذكر كنيد.

حجم آب راکد در صورتي که به مقدار 419/377 کيلوگرم باشد، کر ناميده مي شود. هم چنين اگر حجم آن سه وجب و نيم معمولي باشد کر نام دارد.2 – آب جاري چگونه آبي است ؟

آبي را که از زمين بجوشد و جريان داشته باشد، آب جاري مي گويند، مانند: آب چشمه ، قنات، آب رودخانه.3 – آب قليل چه آبي است؟

آبي که نه کر باشد نه جاري، آب قليل نام دارد: مانند آب آفتابه، کوزه و ليوان كه حكم آب قليل را دارد.4 - حکم آب کر، جاري و قليل در برخورد با نجاست چيست؟

آب کر و جاري در برخورد با نجس، نجس نمي شود. مگر اين که بوسيله نجاست بو، رنگ يا مزه آن تغيير کند، مثل : آبي كه رنگ خون بخود بگيرد . ولي آب قليل اگر با چيز نجس برخورد کند ، نجس مي شود اگر چه نجاست اندک باشد.5 – با آب کر چگونه چيز نجس را تطهير مي کنيم؟ با آب قليل چطور؟

براي پاک کردن چيزهاي نجس بايد ابتدا عين نجاست را از آن برطرف کنيم ،آن گاه يک باره در آب کر يا جاري فرو مي بريم. بطوري که آب به تمام جاهاي نجس آن برسد. اگر بخواهيم با آب قليل پاک کنيم؛ ابتدا بايد عين نجاست را برطرف نموده آن گاه يکمرتبه آب روي آن مي ريزيم . اما اگر لباس، پارچه يا فرش باشد ؛ بعد از هر دفعه که آب مي ريزيم آن را فشار مي دهيم تا آب خارج شود.6 – ظرفي را که سگ ليسيده يا از آن آب خورده است؛ چگونه تطهير مي شود؟

بايد اول با خاک پاک ، خاک مال کرد، بعد از آن بنابر احتياط واجب دو مرتبه با آب کر، جاري يا قليل شست تا پاک شود.

درس شانزدهم : وضو را بهتر ياد بياموزيم .وضو گرفتن يک عبادت و عمل نشاط بخش است. از امام هشتم ، حضرت علي بن موسي الرضا پرسيدند : حکمت وضو چيست؟

فرمودند: «خدا بندگان را به وضو گرفتن فرمان داده است تا طاهر و پاک شوند و آن گاه به نيايش پروردگار بپردازند. وضو بگيرند و فرمان داده است تا طاهر و پاک شوند و آن گاه به نيايش پروردگار پردازند. وضو بگيرند و فرمان پذير او باشند، از چرک و آلودگي پاک گردند و از کسالت و خواب آلودگي بيرون آيند و جانشان را براي حضور در نماز و توجه به معبود عظيم خود آماده گردانند».برخي از مسائل وضو:

صحت وضو چند شرط دارد:
الف) ترتيب : کارهاي وضو بايد به ترتيب انجام شود. در غير اين صورت وضو باطل است.
ب) موالات : يعني کارهاي وضو بايد پشت سر هم و بدون فاصله انجام گيرد.
ج) پاک بودن آب وضو: آب وضو بايد پاک باشد. اگر با آب نجس وضو بگيريم باطل است ، گر چه نجس بودن آن فراموش شده باشد.
د) مباح بودن آب وضو: آب وضو بايد مباح باشد. وضو گرفتن با آب غصبي که صاحب آن راضي نيست، باطل است.
ه) مطلق و خالص بودن آب وضو: آب وضو بايد مطلق و خالص باشد.
خ) مباح بودن مکان : مکان وضو بايد مباح باشد. وضو گرفتن كنار زمين غصبي باطل و حرام است.
ر) پاک بودن اعضاي وضو : اعضا وضو بايد در موقع شستن پاک باشند.
ز) فاعل بودن وضو گيرنده : وضو گيرنده در صورت توانايي خود بايد صورت و دست ها را بشويد و سر و پاها را مسخ کند و اگر ديگري او را وضو دهد يا در رسانيدن آب به صورت و دست ها وي را ياري اش کند، وضوش باطل است.
ذ) تيمم به جاي وضو : استعمال آب براي وضو گيرنده ضرر نداشته باشد.
ي) تنگي وقت : وقت کافي براي وضو و نماز داشته باشد.چيزهايي که وضو را باطل مي کنند، عبارتند از :

الف) خارج شدن بول
ب) خارج شدن مدفوع
ج) خارج شدن باد از شکم
د) خوابيدن به گونه اي که چشم نبيند و گوش نشنود.
ه) چيزهايي که عقل را از بين مي برند.
کارهايي که بايد براي انجام آن ها وضو گرفت شامل اين موارد است:
الف) خواندن نمازهاي واجب و مستحب جز نماز ميت
ب) دست کشيدن روي خط ها ي قرآن مجيد
ج) نهادن دست يا جايي از بدن بر روي نام پاك و مطهرخدا
د) طواف واجب خانه کعبه
ه) اگر با دست بي وضو روي نام پيامبر اسلام ، ائمه اطهار و حضرت زهرا عليه السلام دست کشيده شود در صورتي که بي احترامي باشد، حرام است و بايد وضو گرفت.
آيه اي از قرآن کريم :
اي مؤمنين هنگامي که خواستيد براي نماز برخيزيد صورت و دست ها را تا آرنج بشوئيد و سرو پاهايتان را تا برآمدگي مسح کنيد.(سوره مائده آيه 6)بينديشيد و پاسخ دهيد: درس 16
1 – ترتيب و موالات يعني چه ؟

ترتيب يعني کارهاي وضو را به همان ترتيب انجام دادن، موالات نيز به آن معني ست كه کارهاي وضو بايد پشت سر هم و بدون فاصله انجام گيرد.2 – پنج مورد از چيزهايي که وضو را باطل مي کند، بيان کنيد؟

خارج شدن بول ، خارج شدن مدفوع، خارج شدن باد از شکم، خوابيدن، خوابي که چشم نبيند و گوش نشنود، چيزهايي که عقل را از بين مي برند. مانند: ديوانگي و مستي از مواردي هستند كه وضو را باطل مي كنند.3 – براي چه کارهايي بايد وضو گرفت؟

براي خواندن نمازهاي واجب و مستحب جز نماز ميت بايستي وضو گرفت. همچنين اگر دست روي خط قرآن كشيدهشود. يا جايي ديگر از بدن روي نام خدا قرار گيرد، هم چون: طواف خانه خدا، دست روي نام پيامبر، ائمه اطهار و حضرت زهرا(س) ؛ بايد وضو داشت.درس هفدهم : نماز شکوه مند جمعه :

آيا مي دانيد بهترين نمازهاي چگونه نمازي است ؟ نمازي که با توجه و با جماعت اقامه شود و از بهترين و پرفضيلت ترين نمازهاي جماعت ، نماز شکوه مند و فشرده مسلمانان در روز جمعه است.
مراسم نماز جمعه با دو خطبه شروع مي شود امام جمعه که از سوي رهبر تعيين مي شود، در اين دو خطبه درباره تقوا و پرهيزگاري با مردم صحبت مي کند. مسائل سياسي روز و مشکلات جامعه اسلامي را مطرح مي کند و رهنمودهاي و راه حل هاي مفيد ارائه مي دهد. او در پايان هر خطبه با قرائت سوره هاي کوتاه از سوره هاي قرآن كريم سخن خود را تمام مي کند. امام جمعه خطبه ها را در حالت ايستاده و تکيه داده به سلاح ايراد مي کند، تا اعلام كند که جامعه اسلامي، در همه حال ؛ حتي در حالت ايراد خطبه هاي نماز، آمادگي رزمي خود را حفظ خواهد كرد.
نماز جمعه دو رکعت دارد و به جاي نماز ظهر خوانده مي شود. پس از پايان خطبه ها، نمازجمعه آغاز مي شود و نماز گزاران در صف هاي منظم و به هم پيوسته با وحدت و هماهنگي کامل به امام جمعه اقتدا مي کنند.
در نماز جمعه دو قنوت خوانده مي شود. يک قنوت در رکعت اول قبل از رکوع و يک قنوت در رکعت دوم بعد از رکوع . در نماز جمعه مستحب است که در رکعت اول پس از سوره حمد، سوره جمعه و در رکعت دوم سوره منافقون خوانده شود. نماز جمعه يکي از دقيق ترين دستورهاي اسلام است.
زيرا به اين ترتيب مسلمانان هر هفته به مضمون اين دو سوره توجه مي کنند. و اصول برنامه هفتگي خود را به طور مکرر مي شنوند، منافقان را بهتر مي شناسند و با قدرت و آگاهي دست آنان را از جامعه خويش کوتاه مي کنند.
در پايان نماز جمعه دعا خوانده مي شود و نماز را به پايان مي رسد. آن گاه با روحيه اي بسيار پاک و قدرتمند که از شرکت در نماز جمعه و هم نشيني با مؤمنان بدست مي آيد با نشاطي وصف ناپذير و روحاني نماز گزاران به خانه هاي خود باز مي گردند. آيه اي از قرآن کريم : اي کساني که ايمان آورده ايد، هنگامي که براي نمازجمعه ندا در دهند به سوي ذکر خدا بشتابيد و خريد و فروش را رها کنيد اين براي شما بهتر است اگر بدانيد.(سوره جمعه آيه 9)بينديشيد و پاسخ دهيد: درس 17
1 – آيا مي دانيد بهترين نمازها چگونه نمازي است؟

نمازي که با توجه و با جماعت اقامه شود، از بهترين نمازهاست.2 – امام جمعه را چه کسي تعيين مي کند؟ او پيش از نماز چند خطبه مي خواند؟ خطبه ها درباره چه مطالبي است؟

امام جمعه از سوي رهبري تعيين مي شود. قبل از نماز دو خطبه خوانده مي شود. اين دو خطبه پس از حمد و ستايش پروردگار اسلام و درود بر پيامبر و امامان، درباره تقوي ، پرهيزگاري ، پارسايي، آيات قرآن ، احاديث پيامبر و اهل بيت، مسائل سياسي روز ، مشکلات جامعه اسلامي و رهنمودها است. در پايان هر خطبه امام جمعه با قرائت سوره هايي کوتاه از قرآن ، سخن خود را تمام مي کند.3 – چرا امام جمعه با تکيه بر سلاح خطبه مي خواند؟ توضيح دهيد؟

براي اين که در عمل ً اعلام کند که جامعه اسلامي، يک جامعه تمام نظامي و رزمي است و در همه حال، حتي در حالت ايراد خطبه هاي نماز، آمادگي رزمي و برپايي خود را حفظ مي کند.4 – در هنگام شنيدن خطبه ها، نماز گزار بايد چگونه باشد؟

نماز گزاران بايد به هنگام هر دو خطبه ساکت بنشيند و در حالتي بگونه حالت نماز جمعه، خطبه ها را گوش کنند، تا با شنيدن پندها و موعظه ها بيشتر به خدا متوجه شوند و راه زندگي را با تقوي و پارسايي بهتر بپويند.5 – در هر رکعت نماز جمعه، خواندن کدام سوره ها مستحب است؟چرا؟

مستحب است که در رکعت اول بعد از سوره حمد، سوره جمعه و در رکعت دوم سوره منافقون، خوانده مي شود اين دستور يکي از دقيق ترين دستورهاي اسلام است . براي اين که مسلمانان هر هفته به مضمون اين دو سوره توجه کنند و اصول برنامه هفته خود را مکرر بشنوند و بخصوص منافقين را بهتر بشناسند و با کمال قدرت و بصيرت دست آنان را از جامعه خويش کوتاه نمايند.

درس هجدهم : روزه ، صبري سازنده

رسول خدا (ص) حضرت محمدبن عبدالله در يکي از آخرين روزهاي ماه شعبان ، فرارسيدن ماه رمضان را توضيح داد. پيامبر گرامي در خطبه اي بلند، وظايف مسلمانان را در اين ماه مبارك توضيح مي هد و از آنان مي خواهد خود را براي مهماني خدا آماده سازند و شايسته برخورداري از کرامت ها و نعمت هاي خاص الهي گردند. روزه يعني صبر و پايداري و صبر است که آدمي را به بلندترين مقام معنوي مي رساند. سحرگاهان مؤمنين که براي دعا، مناجات و خوردن سحري بر مي خيزند، نيت مي کنند که «خدايا به فرمان تو و براي انجام امر تو روزه مي گيريم» همان طور که تو گفته ايي لب از خوردن و آشاميدن مي بندم و از ديگر چيزهايي که روزه مرا باطل مي کند، دوري مي کنم؛ و اين همان معناي صبر است.
روزه صبر کردن در برابر خواسته هاي حيواني خويش است. روزه يعني از بعد حيواني برخاستن. از زمين سربرداشتن و به آسمان زيباي ايمان و انسانيت نظاره کردن و در آن به پرواز درآمدن.
از بهترين نمونه هاي صبر، روزه است. روزه انسان را از غفلت و خودفراموشي مي رهاند و به بلندترين و پرشکوه ترين حالت هاي يک انسان نزديک مي کند. «روزه دار» در شادماني است. « يکي به هنگام نزديک شدن وقت افطار و شادماني عظيم ديگر به هنگام ديدار پروردگار».مسائلي درباره ي روزه :

الف) روزه از بهترين عبادت هاست و بايد همانند ديگر عبارت ها ، آگاهانه و با نيت اطاعت امر خدا انجام گيرد.
ب ) برخي از کارهايي که روزه را باطل مي کنند عبارتند از : خوردن و آشاميدن هر چند بسيار کم باشد. استفراغ عمدي ، فروبردن تمام سر در آب – رساندن غبار غليظ و دود غليظ به گلو – دروغ بستن به خدا و پيامبر و امامان عليه اسلام و مسافرت کردن
ج) اگر انسان عمدي و از روي اختيار کاري که روزه را باطل مي کند انجام دهد، گناه بزرگي مرتکب شده و روزه او باطل است. اما چنان چه از روي فراموشي و غفلت بي اختيار باشد، روزه او صحيح است.
د) کسي که روزه ماه رمضان بر او واجب است، اگر بدون عذر شرعي روزه نگيرد، گناه بزرگي انجام داده و علاوه بر قضاي روزه، کفاره نيز بايد بدهد.
ه ) اين افراد نبايد روزه بگيرند:
بيمار و کسي که روزه گرفتن براي او ضرر دارد. پيرمرد يا پيرزني که روزه گرفتن براي او مشقت دارد. زن حامله يا شيرده که روزه براي خود يا کودک وي ضرر دارد.
ر) اگر فردي نتواند به دليل عذر شرعي در ماه رمضان روزه بگيرد، بعد از ماه رمضان وقتي عذر وي برطرف شد، بايد قضاي روزه را بگيرد . ز) کسي که به علت عذر شرعي، نمي تواند روزه بگيرد؛ نبايد آشکارا روزه خواري کند.
آيه اي از قران کريم:
اي کساني که ايمان آورده ايد روزه بر شما واجب است همان گونه که برامت هاي پيش از شما واجب شده بود باشد که پرهيزگار شويد.(سوره بقره آيه 183 )بينديشيد و پاسخ دهيد: درس 18 :
1- امير المؤمنين علي (ع) درباره صبر چه فرموده اند؟ صبر و روزه با هم چه رابطه اي دارند؟

مي فرمايد : «بر شما باد صبر و شکيبايي و بردباري ، چون که صبر به منزله سرِ ايمان است و همانطور که بدن بي سر بي فايده و مردار است ، ايمان بدون صبر هم بي فايده است . از بهترين نمونه هاي صبر روزه است.»2 – روزه گرفتن در جان و روح روزه دار چه اثرمفيدي بر جاي مي گذارد؟

روزه انسان را از غفلت و خودفراموشي مي رهاند و به مقام نور و آگاهي و خويشتن يابي مي رساند و از گلستان معطر ياد خدا، بوته هاي پرگلي در جاي خود مي پروراند .مي پروراند او را به بلندترين و پرشکوه ترين حالت هاي يک انسان نزديک مي کند شخص روزه دار را دو شادماني است. يکي به هنگام نزديک شدن وقت افطار و شادماني ديگر به هنگام لقاء پروردگار است.3 – چه چيزهايي روزه را باطل مي کنند؟

خوردن و آشاميدن هر چند بسيار کم باشد، استفراغ عمدي، فروکردن تمام سر در آب، رساندن غبار و دود غليظ به گلو، دروغ بستن به خدا ، پيامبر و امامان از مواردي ست كه روزه را باطل مي كند.4 – کفاره يک روز، روزه نگرفتن بدون عذر شرعي چيست؟

شصت روز روزه گرفتن يا اطعام شصت فقير، كناره يك روز روزه نگرفتن بدون عذر شرعي است.5 – چه کساني نبايد روزه بگيرند؟

بيما ر و کسي که روزه گرفتن براي او ضرر دارد. پيرمرد يا پيرزني که روزه گرفتن براي وي مشقت دارد. زن حامله يا شيرده که روزه براي خود يا کودک او مضراست.درس نوزدهم : عبادت عظيم و شکوهمند حج :

مراسم حج که همه ساله در ايام خاصي انجام مي گيرد، عبادتي است عظيم است که نمايان گر ايمان ، قدرت ، شکوه و يگانگي امت بزرگ اسلام است. مسلمين با زبان ها و لهجه هاي گوناگون، در رنگ ها و نژادهاي مختلف بسوي کعبه اين پايگاه توحيد مي شتابند تا اعمال و مناسک حج را به پيروي از حضرت ابراهيم (ع) انجام دهند. حج اين عبادت عظيم ، در تمام ابعاد بخصوص از جهت اصلي و سياسي بسيار مفيد و کارساز است. در طول ايام حج مسلمانان مي توانند با يکديگر آشنا شوند، مشاوره و گفت و گو کنند. براي تبادل اطلاعات و تجربه گرد هم جمع شوند. منافع دين و دنياي خد را بازشناسد و با توجه به قدرت شکست ناپذير امت اسلام، بر دشمنان و بيگانگان و مزدوران بتازند و فرياد برآورند.
در اعمال و مناسك حج ، وحدت و يگانگي ، تحرک، دعا و توجه به خدا، ياد آخرت و قيامت ، فداکاري و گذشت، پاکي و آزادگي ، خويشتن داري، دوري از کبر و خودپرستي و خودبيني به هم آميخته شده است . در حقيقت حج آميزه اي از مهم ترين عبادت ها و اعمال اسلام است. يکي از مسائل مهم در مراسم حج، اعلان برائت از مشرکين است.حج بر چه کساني واجب است؟

بر همه مسلمان مکلف و مستطيع واجب است که در عمر خود، حداقل يک مرتبه عبادت حج را انجام دهد و شکوه قدرت اسلام ر ااز نزديک ببيند. کسي که توانايي بدني و مالي داشته باشد؛ يعني بتواند به سفر حج برود و مخارج سفر خود و هزينه هاي زندگي خانواده خود را بپردازد و پس از بازگشت نيز براي ادامه زندگي راه درآمدي داشته باشد.
فرد مستطيعي که در انجام فريضه حج کوتاهي کند، علاوه بر اين که خود را از خير و فيض اين عبادت عظيم در دنيا محروم ساخته است، در هنگام مردن نيز نامسلمان از دنيا مي رود و در آخرت از نعمت هاي بهشتي محروم مي شود و به عذابي دردناک گرفتار مي آيد.
آيه اي از قرآن کريم:
براي رضاي خدا ، حج آن خانه بر کساني که قدرت يافتن به آن را داشته باشند واجب است و هر که راه کفر در پيش گيرد بداند که خدا از جهانيان بي نياز است.(سوره آل عمران – آيه 97)بينديشيد و پاسخ دهيد: درس 19
1 – آثار عبادت حج را از بعد فردي، اجتماعي و سياسي بيان کنيد؟ وظايف کساني را نيز که حج مي روند از همين ابعاد توضيح دهيد؟

به عهده دانش آموز2 – در اعمال حج چه ويژگيهايي به هم آميخته است؟

در متن اعمال حج تحرک، وحدت و يگانگي، دعا و توجه به خدا، ياد آخرت و قيامت، فداکاري و گذشت، پاکي و آزادگي، خويشتن داري، دوري از کبر، خودپرستي و خود بيني به هم آميخته است.3 – حج به چه کساني واجب مي شود؟ مستطيع يعني چه؟

بر هر مسلمان مکلف و مستطيع واجب است که در عمر خود حداقل يک بار به حج برود. مستطيع به کسي گويند که توانايي بدني و مالي داشته باشد يعني بتواند به سفر حج برود و مخارج سفر و هزينه زندگي خانواده خود را بپردازد و پس از بازگشت براي ادامه زندگي راه درآمدي داشته باشد.4 – سرنوشت فرد مستطيعي که در انجام فريضه حج کوتاهي کند، چگونه خواهد بود؟

علاوه بر اينکه خود را از خير و فيض اين عبادت عظيم در دنيا محروم ساخته است، در هنگام مرگ نامسلمان از دنيا مي رود و در آخرت از نعمت هاي پاک بهشتي محروم مي شود و به عذاب دردناک مبتلا مي گردد

درس بيستم : زکات و خمس

دين اسلام براي تأمين احتياج هاي عمومي مسلمانان ، درآمدي را پيش بيني کرده است که زکات نام دارد. زکات و خمس از واجبات مالي اسلام هستند. پيامبر اکرم فرمود: «خدا به اندازه نيازمندي هاي مردم فقير، در مال ثروتمندان حقي قرار داده است . آنان بايد اين حق را بپردازند تا نيازهاي عمومي مردم برطرف شود».
زکات براي انجام کارها و خدماتي است که براي جامعه مسلمانان فايده داشته باشد. مانند : ساخت بيمارستان ، مدرسه يا مراکز مبارزه با منکرات كه با درآمد زکات تأمين مي شود. براي فقيران و افراد کم درآمد نيز مسکن و وسايل زندگي فراهم شده و از معلولان و سال خوردگان فقير نگه داري و پذيرايي کرد.
سؤال : زکات نه چيز، واجب است. گندم، جو، خرما، کشمش ، طلا، نقره ، شتر ، گاو و گوسفند از موارد زكات است. اگر کسي مالک يکي از اين نه چيز باشد، بايد با شرايط و مقداري که دين معين کرده است ، زکات اين چيزها را به مصارفي که دستور داده شده، برساند. انسان مي تواند زکات را در هشت مورد مصرف کند.زکات فطره:

گذشته از زکاتي که به مال تعلق مي گيرد ، زکات ديگري نيز هست که بصورت سرانه به افراد، واجب مي گردد. اين نوع زکات را زکات فطره (فطريه) مي گويند.خمس :

هر مسلماني که از راه تجارت ، کشاورزي يا بهره برداري از معادن يا صنعت گري، سود و درآمدي بدست آورد و يا از راه کارمندي و کارگري حقوقي بگيرد، ابتدا مخارج لازم زندگي خود و خانواده را بر مي دارد و اگر چيزي زياد آمد، بايستي خمس (يا يک پنجم) آن را بپردازد.
خمس را به «فقيه عادل و آگاه» که ولايت امت اسلامي را به عهده دارد و جامعه را رهبري مي کند، پرداخت مي شود . رهبر امت ، اين درآمد را در راه آشنا کردن مردم با خدا و دفاع از کشورهاي اسلامي مصرف مي کند. نيز دانشمنداني را براي پاسخ گويي به مشکل مردم تربيت مي نمايد و آنان را به روستاها، شهرها و کشورها مي فرستد تا مردم را با حقايق اسلام آشنا سازند.
درآمد جامعه اسلامي فقط از راه خمس و زکات تأمين نمي شود. بلکه افراد امت وظيفه دارند، با پرداخت ها و ماليات هاي مختلف همه نيازهاي جامعه خويش را تأمين نمايند و با به کار انداختن نيرو و سرمايه هاي خويش، کشور اسلامي را آباد سازند و فقر، بيکاري و تهي دستي را از ريشه برکنند.
و بدانيد آن چه را که به دست آورده ايد، خمس آن را براي خدا و پيامبر و بستگان او (امامان) و نيز يتيمان و بي چيزان و درماندگان است. (سوره انفال ، آيه 41)بينديشيد و پاسخ دهيد:- زکات به چه چيزهايي تعلق مي گيرد؟ نام ببريد.

زکات نه چيز است : گندم، جو، خرما، کشمش ، طلا، نقره، شتر، گاو و گوسفند به اين نه چيز زكات تعلق مي گيرد.2 - موارد مصرف زکات را که قرآن به آنها اشاره کرده است، نام ببريد؟

همانا صدقه زکات براي فقيران، از کارافتادن و کارگزاران آن است . نيز براي کساني که جلب دل آنان به دين مي شود . همچنين براي آزادي بردگان، اداي دين بدهکاران و در راه خدا و براي در راه ماندگان است که از سوي خداوند واجب گرديده است.3 – زکات فطره چيست؟

گذشته از زکاتي که به مال تعلق مي گيرد، زکات ديگري هست که بصورت سرانه به افراد واجب مي گردد، که آن را زکات فطره مي گويند.4 – خمس چيست و آن را به چه کسي بايد داد؟

هر مسلماني که از راه تجارت، کشاورزي، بهره برداري از معادن يا صنعت گري سودي بدست آورد. با از راه کارمندي و کارگري حقوقي بگيرد، ابتدا مخارج لازم زندگي خود و خانواده را برمي دارد. اگر چيزي زياد آمد خمس آن را مي پردازد. خمس به فقيه عادل و آگاه که ولايت امت اسلامي را برعهده دارد و جامعه را رهبري مي کند بايستي پرداخت كرد.5 – رهبر امت ، درآمد خمس را در چه راه هايي مصرف مي کند؟ ( چهار مورد را ذكر كنيد؟)

اين بودجه را در راه خدا براي آشنا کردن مردم با خدا و دفاع از کشور اسلامي مصرف مي نمايد. همچنين دانشمنداني را براي پاسخ گويي به مشکل مردم تربيت مي نمايد. کتاب هاي سودمند ديني تهيه مي کند و رايگان يا به قيمت ارزان در اختيار مردم قرار مي دهد . هم چنين با بودجه خمس زندگي سادات تهي دست را که توانايي کار کردن ندارند، تأمين مي کند.نام مدرس :فردین شیرآقایی
پنج شنبه 7 آذر 1387
مشاهده :4448 مرتبه
منبع  :www2.irib.ir/amouzesh/d/page.asp?ov=256
فرستنده : فردین-شیرآقایی
اطلاعات كامل
 نظرات و سوالات 
ارسال نظرات
نام
شهر
ايميل
پيغام
0 كاراكتر  از 200
 
  سنجش مستمر
صفحه اول
  منوي اصلي سايت
سوالات امتحان نهایی
نمونه سوالات امتحانی
معرفی رشته های دانشگاهی
كلاس مجازی
مقالات علمی
كتاب های درسی
شاگرد اول ها
فروشگاه اینترنتی
آگهی های رایگان
بخش دانلود
اخبار آموزشی
زنگ تفریح
آلبوم عكس
لینكستان
  آخرین ویدئو ها

پايگاه سنجش مستمر در قبال لينك ها و مطالب ارائه شده در سايتهاي ديگر كه در اين سايت معرفي شده اند و نيز مطالب ارسالي اعضا  مسوليتي ندارد. در صورت مشاهده هر گونه مطلب خلاف قانون مراتب را به ما اطلاع دهيد.
  سوالات امتحاني   سوالات امتحان نهايي   كلاس مجازي   رشته هاي دانشگاهي   كتاب هاي درسي   مقالات   شاگرد اول ها   فروشگاه اينترنتي   آگهي ها   دانلود   اخبار   زنگ تفريح   آلبوم عكس   آرشيو مطالب   لينكستان
.Copyright www.SanjeshMostamar.com © 2006 . All Rights Reserved

 parsianstore.ir  asriran.info  sanjeshbartar.com  daneshnews.com  بیمه میهن