صفحه اول ثبت نام جستجو اعضاي سايت از ديگر سايت ها بانك اطلاعات معلم ها تماس با ما
سوالات امتحان نهایی عربی 3 ، سوالات امتحان نهایی حسابان سوم ریاضی ، سوالات امتحان نهایی جبر و احتمال ، سوالات امتحان نهایی جبر و احتمال ، سوالات امتحان نهایی فیزیک 3 ، سوالات امتحان نهایی هندسه 2 ، سوالات امتحان نهایی انگلیسی 3 ، سوالات امتحان نهایی دین و زندگی 3 ، سوالات امتحان نهایی شیمی 3 ، سوالات امتحان نهایی زیست شناسی 2 ، سوالات امتحان نهایی زبان فارسی 3 سوم دبیرستان ، سوالات امتحان نهایی ادبیات فارسی 3، سوالات امتحان نهایی ریاضی 3 سوم تجربی ، سوالات امتحان نهایی زمین شناسی ، سوالات امتحان نهایی تاریخ ایران و جهان سوم انسانی ، سوالات امتحان نهایی جغرافی 2 سوم انسانی ، سوالات امتحان نهایی جامعه شناسی 2 سوم انسانی ، سوالات امتحان نهایی آرایه های ادبی ، سوالات امتحان نهایی فلسفه و منطق ، سوالات امتحان نهایی سوم راهنمایی : قرآن ، املا و انشا ، دینی ، علوم سوم راهنمایی ، جغرافیا ، آمادگی دفاعی ، اجتماعی ، تاریخ ، حرفه و فن ، عربی ، انگلیسی و ریاضی کلاس سوم راهنمایی // نمونه سوال امتحانی کلاس اول دبیرستان : ریاضی 1 ، دین و زندگی 1 , انگلیسی 1 ، شیمی 1 ، اجتماعی 1 ، زبان فارسی 1 ، علوم زیستی و بهداشت ، فیزیک 1 ، عربی 1 ، ادبیات فارسی 1 // سوالات امتحانی کلاس دوم دبیرستان رشته ریاضی و تجربی : ریاضی 2 ، شیمی 2 ، فیزیک 2 ، هندسه 1 ، عربی 2 ، آمادگی دفاعی ؛ زیست شناسی 1 // سوالات امتحانی پیش دانشگاهی رشته ریاضی تجربی انسانی :ریاضیات گسسته ، هندسه تحلیلی و جبر خطی ، حساب و دیفرانسیل و انتگرال ، شیمی پیش دانشگاهی ، فیزیک پیش دانشگاهی ، معارف اسلامی ، زیست شناسی پیش دانشگاهی تجربی ، علوم زمین ، ریاضیات عمومی پیش دانشگاهی زبان فارسی و ادبیات فارسی پیش دانشگاهی
  ورود به سايت
نام كاربري
رمز ورود
       
عضويت ويژه
عضويت عادي
رمز عبور را فراموش كرده ام
  جدید ترین اخبار بورس و بیمه
  اخبار علمی
صفحه اول -- زنگ تفریح -- ضرب المثل ها
چاپ اين صفحه   افزودن به علاقه مندي ها   لينك rss   معرفي سايت
(دري وري مي گويد )

 
 
به طور کلي جملات نامفهوم و بي معني و خارج از موضوع را دري وري مي گويند. اين عبارت که در ميان عوام بيشتر مصطلح است تا چندي گمام مي رفت ريشۀ تاريخي نبايد داشته باشد ولي خوشبختانه ضمن مطالعۀ کتب ادبي و تاريخي ريشه و علت تسميۀ آن به دست آمده که ذيلاً شرح داده مي شود.

مطالعه و مداقه در تاريخچۀ زبان فارسي نشان مي دهد که نژاد ايراني در عصر و زماني که با هنديها مي زيست به زبان سنسکريت يا مشابه به آن سخن مي گفت. پس از جدا شدن از هنديها کهنترين زباني که از ايرانيان باستان در دست داريم زبان اوستا است که کتاب اوستا به آن نوشته شده است.

زبان پارسي باستان يا فرس قديم زبان سکنۀ سرزمين پارس بود که در زمان هخامنشيان بدان تکلم مي کردند و زبان رسمي پادشاهان اين سلسله بوده است.

حملۀ اسکندر و تسلط يونانيان و مقدونيان بر ايران موجب گرديد که زبان پارسي باستان از ميان برود و زبان يوناني تا سيصد سال در ايران اوج پيدا کند.

در زمان اشکانيان زبان پهلوي اشکاني و در زمان ساسانيان زبان پهلوي ساساني در ايران اوج شد و به شهادت تاريخ تا قرن پنجم هجري در مدارس اصفهان اطفال نوآموز را به زبان پهلوي درس مي دادند. اکنون نيز از نيشابور به مغرب و شمال غربي و جنوب در هر روستاي بزرگ و کوچک، زبانهاي محلي با لهجه هاي مخصوص وجود دارد که همۀ اين زبانهاي روستايي لهجه هاي گوناگون زبان پهلوي است و حتي اهل تحقيق معتقدند که معروفترين اشعار زبان پهلوي گفته هاي بندار رازي و باباطاهر عريان است که لهجه هاي پهلوي ساساني در آن کاملاً نمايان است ضمناً اين نکته ناگفته نماند که واژۀ پهلوي صفتي نسبي و منسوب به پهلو مي باشد.

پهلو که تلفظ ديگر آن پرتو و پارت سات نام قوم شاهنشاهان اشکاني است و حتي واژۀ پارس نيز صورت ديگري از همان نام مي باشد. در منطقه خراسان و ماوراءالنهر به زبان محلي خودشان دري که شاخه اي از زبان پهلوي بوده است سخن مي راندند و زبان دري يکي از سه زباني بود کهم در دربار ساساني رواج داشته است.

بايد دانست که اشتقاق زبان دري از واژۀ دَر است که به عربي باب گويند يعني زباني که در درگاه و دربار پادشاهان بدان سخن مي گويند.
زبان دري از نظر تاريخي ادامۀ زبان پهلوي ساساني يعني فارسي ميانه است که آن نيز ادامۀ فارسي باستاني يعني زبان رايج روزگار هخامنشيان مي باشد.

دانشمند محترم آقاي دکتر جواد مشکور راجع به تاريخچۀ زبان که چگونه از بين النهرين و پايتخت اشکانيان و ساسانيان کوچ کرده سر از خراسان ماوراءالنهر درآورده است شرحي مفيد و مستوفي دارد که نقل آن خالي از فايده نيست:

?زبان دري يا درباري که زبان لفظ و قلم دربار ساسانيان بود پس از آنکه يزدگرد پسر شهريار فرجامين پادشاه ساساني ناچار شد بعد از حملۀ عرب پايتخت خود تيسفون را ترک گويد و به سوي مشرق برود همۀ دربارياني که شمار ايشان به چندين هزار تن بالغ مي شدند همراه او سفر کردند.

?مورخان مي نويسند هزار نفر از رامشگران و هزار تن از آشپزان آشپزخانه و نخجيريان همراه او بودند. از اين بيان مي توان حدس زد که ديگر درباريان که در رکاب شاه بودند چه گروه کثيري را تشکيل
مي دادند. يزدگرد با چنين دستگاهي به مرو رسيد و مرو مرکز زبان دري شد.

?اين زبان در خراسان رواج يافت و جاي لهجه ها و زبانهاي محلي مانند خوارزمي و سُغدي و هروي را گرفت و حتي از آنها متأثر گرديد.
قرون متمادي طول کشيد تا اين زبان به ساير نقاط ايران سرايت کرده مانند امروز زبان رسمي و مصطلح همۀ ايرانيان گرديده است.

عقيده بر اين است که چون ايرانيان در خلال پانصد سال- از قرن سوم تا هشتم هجري- زبان دري را به خوبي نمي فهميدند و غالباً به زبان محلي مکالمه مي کردند لذا هر مطلب نامفهوم را که قابل درک نبود به زبان دري تمثيل مي کردند و واژۀ مهمل وري را به زبان اضافه کرده
مي گفتند:?دري وري مي گويد? يعني به زباني صحبت مي کند که مهجور و نامفهوم است.

 

سه شنبه 14 آبان 1387
مشاهده :663 مرتبه
مشاهده سايت
فرستنده : مديريت
 نظرات و سوالات 
ارسال نظرات
نام
شهر
ايميل
پيغام
0 كاراكتر  از 200
 
  سنجش مستمر
صفحه اول
  منوي اصلي سايت
سوالات امتحان نهایی
نمونه سوالات امتحانی
معرفی رشته های دانشگاهی
كلاس مجازی
مقالات علمی
كتاب های درسی
شاگرد اول ها
فروشگاه اینترنتی
آگهی های رایگان
بخش دانلود
اخبار آموزشی
زنگ تفریح
آلبوم عكس
لینكستان
  آخرین ویدئو ها

پايگاه سنجش مستمر در قبال لينك ها و مطالب ارائه شده در سايتهاي ديگر كه در اين سايت معرفي شده اند و نيز مطالب ارسالي اعضا  مسوليتي ندارد. در صورت مشاهده هر گونه مطلب خلاف قانون مراتب را به ما اطلاع دهيد.
  سوالات امتحاني   سوالات امتحان نهايي   كلاس مجازي   رشته هاي دانشگاهي   كتاب هاي درسي   مقالات   شاگرد اول ها   فروشگاه اينترنتي   آگهي ها   دانلود   اخبار   زنگ تفريح   آلبوم عكس   آرشيو مطالب   لينكستان
.Copyright www.SanjeshMostamar.com © 2006 . All Rights Reserved

 parsianstore.ir  asriran.info  sanjeshbartar.com  daneshnews.com  بیمه میهن